Sizi Arayalım

Daha fazla bilgi için formu doldurun sizi arayalım.

Yönetim şekli: Tek Partili Üniter Sosyalist Cumhuriyet
Başkenti: Pekin
Nüfus: 1,420 milyar
Yüz ölçümü: 9.596.961 km²
Para Birimi: Çin Yuanı
Resmi dil: Çince
Telefon kodu: +86
Türkiye ile uzaklığı: 9-10 saat

Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya ve Kanada’dan sonra Türkiye’nin yaklaşık 12 katı büyüklüğüne denk 9,6 milyon kilometrekare yüz ölçümü ile Asya kıtasının en büyük, dünyanın ise üçüncü en büyük yüz ölçümüne sahip ülkesidir. Kuzeyi ile güneyi arasında 5.500 kilometre, doğusu ile batısı arasında ise 5.000 kilometre mesafe bulunan Çin Halk Cumhuriyeti, 1,5 milyara yaklaşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi unvanını taşımaktadır. Bu nüfusuyla diyebiliriz ki dünya nüfusunun yüzde 20’sini Çinliler oluşturmaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti’nde erkekler nüfusun % 52’sini, bayanlar ise % 48’ini oluşturmaktadır. Nüfusun 550 milyon kadarı şehirlerde, 850 milyon kadarı da köylerde yaşamaktadır. Bu nüfus dağılımı ile Çin Halk Cumhuriyeti nüfusunun % 40’ı şehirlerde, % 60’ı da kırsal kesimde yaşamaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki nüfus yüz ölçümüne homojen bir şekilde dağılmadığından nüfusun en yoğun olduğu bölgelerde kilometrekareye düşen kişi sayısı yaklaşık 400’dür. Katı bir nüfus planlaması politikasının yürütüldüğü Çin Halk Cumhuriyeti’nde nüfus her yıl yaklaşık 8,2 milyon kişi artmaktadır.

Çin’in Popüler şehirleri:

Pekin,  Şangay, Hong Kong, Wuhan, Chongqing ve Guangzhou, Xian, Harbin, Hangzhou, Huangshan, Jinan, Kaşgar, Lijiang, Luoyang, Sanya, Suzhou

Çin’in Coğrafi Özellikleri

Çin Halk Cumhuriyeti kuzey yönünde Moğolistan ile; kuzeybatı yönünde Rusya ve Kuzey Kore Cumhuriyeti ile; güney yönünde Hindistan, Birmanya, Laos ve Vietnam ile; güneybatı yönünde Pakistan, Afganistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Tacikistan ile; doğu yönünde ise Doğu Çin Denizi ve Sarı Çin Denizi ile komşudur. Geniş bir coğrafyaya yayılan Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuzeyinde Gobi ve Taklamakan çölleri ile güneyindeki tropikal iklimi göz önüne aldığımızda ülkenin çok farklı iklim tipleri ve yeryüzü şekilleri barındırdığını söylemek mümkündür. Büyük Okyanus ile 14.450 kilometrelik bir kıyı şeridine sahip olan Çin Halk Cumhuriyeti ayrıca dünyanın 3. en büyük nehri olan Yangtze ve dünyanın 6. en büyük nehri olan Sarı Nehir’e ev sahipliği yaptığından dolayı tatlı su kaynakları açısından da oldukça zengin bir ülkedir.

Çin Ekonomisi

1978 yılında ekonomik alandaki reformları hayata geçirmeye başlayan Çin Halk Cumhuriyeti, özellikle son 10 yılda sanayi ve teknolojideki büyük atılımlarının sayesinde toplam ticaret hacminde 4 trilyon ABD dolarının üzerine çıkmış ve dünyanın en büyük 2. ekonomisi olmayı başarabilmiştir. Neredeyse akla gelebilecek bütün sektörlerde dünyanın en önemli üretim merkezi haline gelmiş olan Çin Halk Cumhuriyeti, yapmış olduğu ticaret anlaşmaları ile ürünlerini dünyanın dört bir tarafına ihraç edebilmektedir. Çin Halk Cumhuriyeti’nin ihracatının

%55’ini katma değeri yüksek olan elektronik ürünler ve makineler oluşturmaktadır. İhracattaki diğer önemli sektörleri ise %13 ile tekstil ve %7 ile inşaat malzemeleridir. 2003 yılında Hong Kong ve Makao ile “Daha Yakın Ekonomik Ortaklık Düzenlemesi”ni imzalayan Çin Halk Cumhuriyeti, Asya ülkeleri ile Ocak 2010’da bir Serbest Ticaret Anlaşması (FTA) imzaladı ve böylece dünyanın en büyük üçüncü serbest ticaret bölgesi kurulmuş oldu. Çin Halk Cumhuriyeti; Avustralya, Şili, Kosta Rika, Kore, Pakistan, Peru, Yeni Zelanda ve Singapur gibi ülkelerle birlikte kurduğu FTA’nın yanı sıra Körfez İş Birliği Konseyi, Japonya, Norveç ve Sri Lanka ile müzakere edilen başka FTA’lar da imzaladı.

Çin İklimi

Geniş bir coğrafyaya yayılan Çin Halk Cumhuriyeti’nde farklı iklim tipleri bir arada görülebilmektedir. Ülkede büyük değişkenlik gösteren bir kıtasal muson iklimi hakimdir. Kışın kuzey rüzgarlarının, yazın da güney rüzgarlarının hakim olduğu ülkede dört mevsim oldukça belirgindir. Yağışlar sıcak mevsime rastlamaktadır. Soğuk dalgaları, kasırga ve tayfunlar sık sık görülen iklim koşullarıdır. Kıtasal iklim kendini özellikle yaz ve kış mevsimlerinin ortalarındaki büyük sıcaklık farklılıkları ile gösterir. Çin’deki hava sıcaklıkları kış mevsiminde aynı enlemde yer alan ülkelere göre çok daha düşükken, yazın da çok daha yüksektir. Çin Halk Cumhuriyeti’nin geniş bir coğrafyaya sahip olmasından dolayı değişkenlik gösteren iklimi, bölgeden bölgeye hava sıcaklıkları ve yağışlarda büyük farklılıklara yol açmaktadır. Hava sıcaklıkları açısından ülkede ekvatoral, tropikal, astropikal, sıcak, ılıman ve soğuk bölgeler; yağışlar açısından ise nemli, yarı nemli, yarı kurak ve kurak bölgeler bulunmaktadır. Ülkenin büyük bir bölümü ılıman bölgede yer alırken bazı güney kesimleri tropikal ve astropikal bölgelerde yer almakta ve en kuzey kesimi ise hava sıcaklıklarının büyük değişkenlik gösterdiği kutup bölgesine yaklaşmaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuzeydoğusundaki şehirlerde yazlar kısa, kışlar ise soğuk ve uzun geçmekte; kuzeybatısında aşırı sıcak ve soğuklar aynı gün içinde yaşanabilmektedir. Doğu kıyısı daha çok sıcak ve nemlidir. Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneybatısındaki Qinghai-Tibet platosu, yüksek rakımı nedeniyle ülkenin en soğuk bölgelerinden biridir ve bu bölgede yıl boyunca oldukça düşük hava sıcaklıkları görülmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti yemek kültürü:

5.000 yıllık köklü tarihi ve kültürü ile dünyanın en bilinen ve yaygın mutfaklarından birine sahip olan Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki yemek çeşitliliği, Çin mutfağını dünyanın en iyi 3 mutfağı arasına sokmuştur. En temel gıda maddelerinin pirinç ve buğday olduğu Çin mutfağında darı, mısır, patates ve baklagiller de oldukça yaygındır. Başta pilav olmak üzere çeşitli tekniklerle ve tahıl çeşitleri ile pişirilmiş ekmek ve çörekler, erişteler, hamur çubukları ve daha birçok yöresel yemek zengin Çin mutfağının en belirgin örnekleridir. Çin mutfağı tahıl ve bakliyat temelli bu yemeklerin yanında, ahtapot ızgarasından yengeç turşusuna, oldukça zengin bir deniz ürünleri çeşitliliğine de sahiptir.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde Resmi Tatil Günleri 2019

Yeni yıl: 1 Ocak

Bahar Festivali: 23 Ocak-7 Şubat

Dünya Kadınlar Günü: 8 Mart

Kingming Festivali: 4 Nisan

İşçi Bayramı: 1 Mayıs

Gençlik Günü: 4 Mayıs

Duanvi Festival: 5 Mayıs/Ay Takvimine göre

Çocuklar Günü: 1 Haziran

Çin Koünist Partisinin Kuruluşu: 1 Temmuz

Silahlı Kuvvetler Günü: 1 Ağustos

Ay festivali: 15 Ağustos

Ulusal Gün: 1 Ekim-2 Gün

Çin’de Üniversite Eğitimi ve Konaklama

Çin Halk Cumhuriyeti son yıllarda sanayi ve teknolojide yaptığı büyük atılımlarla adından söz ettirmesinin yanında...

Çince Yeterlik Sınavı (HSK)

HSK, Çin Halk Cumhuriyeti'nde lisans, yüksek lisans ve doktora (PHD) düzeylerinde eğitim alabilmek için yeterli...

Çin’de Eğitim Görmenin 11 Harika Avantajı

Dünyanın Yeni Süper Gücünde Eğitim Fırsatı 2018 yılı verilerine göre dünyanın en büyük ikinci ekonomisi...

WhatsApp chat

Whatsapp ile Yazın

Hemen Ara

Hemen Arayın