Çin’de Eğitim Görmenin 11 Harika Avantajı

Sizi Arayalım

Daha fazla bilgi için formu doldurun sizi arayalım.

Dünyanın Yeni Süper Gücünde Eğitim Fırsatı

2018 yılı verilerine göre dünyanın en büyük ikinci ekonomisi unvanını elinde bulunduran Çin Halk Cumhuriyeti, ekonomideki bu büyük atılımıyla başat bir şekilde sürdürdüğü eğitim alanındaki başarılarıyla da dünya sıralamalarında her geçen gün yükselen bir grafik sergilemektedir. Dünyadaki en iyi üniversiteler sıralamalarında ilk 1000 üniversite arasında Çin Halk Cumhuriyeti’nden 72 üniversite yer almaktadır. Tek başına bu istatistik bile Çin’de eğitimin gelmiş olduğu düzeyi göstermek için oldukça ikna edici bir veridir.

İki Binden Fazla Üniversiteye Ev Sahipliği Yapan Süper Ekonomi Çin

2 binden fazla üniversiteye ev sahipliği yapan Çin Halk Cumhuriyeti’nde eğitimin nitelik olarak gelişmesinin yanında son yıllarda açılan 350 yeni üniversite ile nicelik olarak da bir gelişme yaşandığını söyleyebiliriz. Çin Halk Cumhuriyeti yönetimi, dünyanın farklı ülkelerinden başarılı öğrencilerin kendi ülkelerini tercih etmeleri yönünde de bir eğitim politikası yürütmektedir. Bu politikaların neticesinde 2018 yılında 200’den fazla ülke ve bölgeden 500 bini aşkın öğrenci Çin Halk Cumhuriyeti’nde yükseköğrenim görmüştür. Daha fazla yabancı öğrencinin ülkelerini tercih etmesini sağlamak ve uluslararası akademik camiada seslerini daha rahat duyurabilmek amacıyla Çin Halk Cumhuriyeti yönetimi 300’ü aşkın üniversitede İngilizce eğitim olanağı da sunmaktadır. Bunların yanında Çin Halk Cumhuriyeti konsoloslukları ve üniversiteleri, üniversite eğitimi için ülkelerini tercih eden öğrencilere vize ve kabul işlemlerinde oldukça önemli kolaylıklar sağlamaktadır.

Çin’de Gelişimin Lokomotifi Üniveristeler

Bilindiği üzere Çin Halk Cumhuriyeti son yıllarda yüksek nitelikli sanayi ve teknoloji ürünleri üreterek dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu başarının oluşmasındaki en önemli etmenlerden biri de ülkedeki eğitim kurumlarının yetiştirdiği yüksek nitelikli insan gücüdür. Bu durumun bilincinde olan dünyanın farklı ülkelerinden yüzbinlerce öğrenci lisans ve lisansüstü eğitim için Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki üniversiteleri tercih etmektedir.

Son döneme kadar sanayi, teknoloji ve eğitim alanlarında dünyanın lider ülkeleri konumunda olan Batılı ülkelerin yanında Çin Halk Cumhuriyeti’nin son yıllarda kendine özgü ekonomi ve eğitim modeli ile ortaya koymuş olduğu başarılar birçok öğrencinin dikkatini çekmekte ve bu alternatif sistem içinde eğitim alan öğrenciler ülkedeki modeli yakından gözlemleyebilme olanağına kavuşarak kariyerleri için oldukça önemli deneyimler elde edebilmektedirler. Ayrıca Çin Halk Cumhuriyetindeki üniversitelerden mezun olan öğrenciler ülkedeki geniş iş olanaklarından yararlanma hakkını da kazanmaktadırlar.

Dünyanın En Çok Konuşulan Dili Çinçe

Üniversite eğitimi için Çin Halk Cumhuriyeti’ni tercih eden öğrenciler, dünyanın en çok konuşulan dili olan Çinceyi öğrenip dünya ekonomisinde İngilizce ve Almancadan sonra en önemli 3. dili büyük bir yetkinlikle kullanabilme becerisini edinerek birçok farklı ülkedeki dünya ölçeğinde önemli şirketlerde kariyer fırsatları yakalayabilmektedirler.

Çin’de YÖK Denkliği

Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerden alınan diplomaların uluslararası geçerliliği de öğrencilerin bu üniversiteleri tercih etmelerindeki önemli etkenlerden biridir. Ülkemizde de YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu), Çin’deki üniversitelerin birçoğunu tanımakta ve dolayısıyla denklik süreçlerinde öğrenciler bir sorun yaşamamaktadır.

Çin’de 2300$’den Başlayan Bölüm Ücretleri

Batılı alternatifleri ile karşılaştırıldığında Çin Halk Cumhuriyeti’nde üniversite eğitimi görmek ekonomik açıdan da oldukça cazip olanaklar sunmaktadır. Lisans düzeyindeki eğitim için yıllık 2.300 ABD doları ila 5.000 ABD doları arasında, yüksek lisans düzeyindeki eğitim için de 3.000 ABD dolarından başlayan fiyatlarıyla Çin üniversiteleri öğrencilerin dikkatini çekmektedir. Eğitim ücretlerinin yanında yıllık 900 ABD doları civarındaki yurt ücretleri ve değişik yaşam standartlarına göre ortalama 200 ABD doları ila 400 ABD doları arasındaki aylık genel yaşam giderleri ile yıllık toplam 10.000 ABD doları civarındaki bir tutar, Çin Halk Cumhuriyeti’nde okuyan bir üniversite öğrencisinin yaklaşık maliyetini oluşturmaktadır. Bu maliyetler göz önüne alındığında Çin Halk Cumhuriyeti, yurt dışında üniversite eğitimi için tercih edilebilecek ülkelerin başlarında gelmektedir.

Çin’de Burs Olanakları

Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki üniversite öğrencileri ülkedeki birçok burs olanağından yaralanma hakkında sahiptirler. Çince bölümlerde okuyan ve akademik performansı yüksek olan öğrencilerin burs alma olasılığı daha yüksektir. Burs başvuruları üniversite yönetimlerine yapılabildiği gibi farklı olasılıkları da değerlendirmek isteyen öğrenciler mayıs ayından önce burs seçeneklerini inceleyip gerekli başvuruları yapmalıdırlar.

Çin’de Üniversite Eğitim Süreleri

Yabancı öğrenciler, Çin Halk Cumhuriyeti üniversitelerinin mühendislik, iktisadi ve idari bilimler ve tıp başta olmak üzere birçok bölümünde eğitim alma olanağına sahiptirler. 1 yıl süren dil hazırlık eğitiminin ardından tıp eğitimi 6 yıl, diş hekimliği eğitimi 5 yıl, eczacılık ve diğer tüm bölümlerdeki eğitim ise 4 yıl sürmektedir. Üniversitelerde bir akademik yıl her biri 4 ay süren 2 dönemden oluşmaktadır.

Çin’de Öğrenciler İçin Konaklama İmkanları

Çin Halk Cumhuriyeti’ne üniversite okumak amacıyla gelmiş yabancı öğrencilerin barınma konusundaki birinci tercihleri, oldukça geniş üniversite kampüslerinin bünyelerinde bulunan öğrenci yurtlarıdır. Tek kişilik oda seçenekleri de bulunmakla beraber öğrenciler daha ekonomik olması bakımından çoğunlukla iki kişilik odaları tercih etmektedir. Odalarda duş, tuvalet, çalışma masası, buzdolabı ve klima bulunmaktadır. Üniversite kampüsleri çok geniş alanlara kurulduğundan dolayı yurtlardan eğitim alanlarına bisikletle veya otobüsle gidilebilmektedir. Üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte yıllık yurt ücretleri ortalama 900 ABD doları civarındadır.

Çince ve İngilizce Eğitim İmkanı

Çin Halk Cumhuriyeti’nde Mandarin, Wu, Yue, Min,Jin, Hakka, Xiang, Gan, Pinghua lehçeleri en çok konuşulan 9 ana lehçedir. Bunlar arasında 850 milyon civarında kişinin konuştuğu Mandarin lehçesi öne çıkmaktadır. En yaygın lehçe olduğundan dolayı da Çin Halk Cumhuriyeti üniversitelerindeki Çince bölümlerde Mandarin lehçesi ile eğitim yapılmaktadır. 1 yıl süren Çince hazırlık eğitiminin ardından girilen ve daha çok kelime bilgisini ölçen Çince yeterlik sınavından (HSK) 6 üzerinden 4 almayı başarabilmiş öğrenciler hazırlık sınıfını tamamlamış kabul edilirler. Başarısız olan öğrencilerin bir veya iki dönem daha hazırlık eğitimi alma hakları vardır. Hazırlık eğitimini tamamlayan öğrenciler ülkedeki bütün üniversitelere başvuru yapma hakkını kazanırlar. Üniversite eğitimini İngilizce almak isteyen öğrenciler ise 1 yıl süren hazırlık eğitiminin ardından TOEFL veya IELTS sınavlarından birine girmek zorundadırlar TOEFL IBT sınavından 70, IELTS sınavından ise 5,5 almayı başaran öğrenciler hazırlık eğitimini tamamlamış kabul edilirler ve okumak istedikleri alanda İngilizce eğitim veren bölümlere başvurma hakkını kazanırlar.

Verdiğimiz bu bilgileri göz önüne aldığımızda “Üniversite eğitimi için neden Çin Halk Cumhuriyeti’ni tercih etmeliyim?” sorusuna cevap olarak özetle aşağıdaki maddeleri sıralayabiliriz:

Çin’de Eğitim Almak için 11 Harika Neden;

 1. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında bulunan üniversitelerde eğitim alabilme olanağı
 2. Dünyanın en çok konuşulan ve 3. en yaygın ticaret ticaret dili olan Çin dilinde veya İngilizce eğitim görebilme seçeneği
 3. Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunan dünya çapındaki birçok şirkette staj yapabilme ve
  çalışabilme olanağı
 4. Uluslararası geçerliği olan ve YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından tanınan bir diplomaya sahip olabilme ayrıcalığı
 5. 2.300 ABD dolarından başlayan yıllık eğitim ücretleri, oldukça ekonomik barınma ve yaşam giderleriyle düşük sayılabilecek bir bütçe ile nitelikli bir üniversite eğitimi alabilme olanağı
 6. Oldukça geniş burs imkanlarından yararlanabilme şansı
 7. Mühendislik ve tıp alanları başta olmak üzere istenilen bölümde eğitim alabilme olanağı
 8. Dünyanın farklı ülkelerinden gelmiş yüz binlerce öğrenci ile çokkültürlü bir ortamda akademik kalitesi yüksek bir eğitim alabilme ayrıcalığı
 9. Dünyanın en köklü ve zengin kültürlerinden birini yakından tanıyabilme şansı
 10. Oldukça güvenli bir ülkede eğitim görebilmenin rahatlığı ve huzuru
 11. Birçok ülkeye göre oldukça kolay kabul prosedürlerine sahip yüksek nitelikli üniversitelerde eğitim görme ayrıcalığı

Çin’de Üniversite Eğitimi ve Konaklama

Çin Halk Cumhuriyeti son yıllarda sanayi ve teknolojide yaptığı büyük atılımlarla adından söz ettirmesinin yanında...

Çince Yeterlik Sınavı (HSK)

HSK, Çin Halk Cumhuriyeti'nde lisans, yüksek lisans ve doktora (PHD) düzeylerinde eğitim alabilmek için yeterli...

Çin’de Yüksek Lisans Eğitimi

Çin'de Yüksek Lisans Çin Halk Cumhuriyeti'nde öğrenciler yüksek lisans (master) eğitimlerini Çince veya İngilizce olarak...

WhatsApp chat

Whatsapp ile Yazın

Hemen Ara

Hemen Arayın