Çince Yeterlik Sınavı (HSK)

Sizi Arayalım

Daha fazla bilgi için formu doldurun sizi arayalım.

HSK, Çin Halk Cumhuriyeti’nde lisans, yüksek lisans ve doktora (PHD) düzeylerinde eğitim alabilmek için yeterli Çince bilgisine sahip olduğunu gösterebilmek için başarılı olunması gereken bir dil yeterlik sınavıdır.

HSK sınavında derecelendirme 6 puan üzerinden yapılır. En düşük puan 1, en yüksek puan ise 6’dır. Çin Halk Cumhuriyeti’nde lisans, yüksek lisans ve doktora (PHD) düzeylerinde eğitim görmek isteyen öğrencilerin bu sınavda başarılı sayılabilmeleri için en az 4 puan almaları gerekir.

Yetkililer HSK sınavının amacını, “sınava göre öğretmeyi ve sınava göre öğrenmeyi teşvik etmek” olarak özetlemektedirler. HSK, öğrencilerin Çinceye yeterli düzeyde ve yetkin bir şekilde hakim olup olmadıklarını objektif kriterlere dayanarak doğru ve güvenilir bir şekilde tespit etmeyi amaçlayan bir sınav niteliğindedir.

HSK sınavındaki dereceler aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

HSK (Seviye 1): Çince temel iletişim becerilerine sahiptir ve çok basit Çince cümleleri kurabilir ve anlayabilir.

HSK (Seviye 2): Çinceyi temel düzeyde kullanabilir, günlük hayatı ilgilendiren konularda konuşabilir ve günlük hayatta kolayca iletişim kurabilir.

HSK (Seviye 3): Yaşamdaki temel iletişim becerilerine sahiptir ve iş hayatında Çinceyi kullanabilir. Çin Halk Cumhuriyeti’nde seyahat esnasında karşılaşabileceği iletişim görevlerinin çoğunu sorunsuz olarak gerçekleştirebilir.

HSK (Seviye 4): Hayatin birçok alanı ile ilgili farklı konularda ana dili Çince olan insanlarla akıcı bir şekilde konuşabilir.

HSK (Seviye 5): Çince film ve televizyon programlarını rahatlıkla anlayabilir, Çince yayımlanan gazete ve dergileri kolaylıkla okuyup anlayabilir ve Çince konuşma becerilerinde oldukça yetkin bir düzeye ulaşmıştır.

HSK (Seviye 6): Çin dilinde yazılmış yazıları rahatlıkla okuyabilir ve anlayabilir, duydukları Çince konuşmaları kolayca kavrayabilir, kendisini sözlü ve yazılı olarak Çince rahatlıkla ifade edebilir.

Çin’de Üniversite Eğitimi ve Konaklama

Çin Halk Cumhuriyeti son yıllarda sanayi ve teknolojide yaptığı büyük atılımlarla adından söz ettirmesinin yanında...

Çin’de Eğitim Görmenin 11 Harika Avantajı

Dünyanın Yeni Süper Gücünde Eğitim Fırsatı 2018 yılı verilerine göre dünyanın en büyük ikinci ekonomisi...

Çin’de Yüksek Lisans Eğitimi

Çin'de Yüksek Lisans Çin Halk Cumhuriyeti'nde öğrenciler yüksek lisans (master) eğitimlerini Çince veya İngilizce olarak...

WhatsApp chat

Whatsapp ile Yazın

Hemen Ara

Hemen Arayın