Çin’de Üniversite Eğitimi ve Konaklama

Sizi Arayalım

Daha fazla bilgi için formu doldurun sizi arayalım.

Çin Halk Cumhuriyeti son yıllarda sanayi ve teknolojide yaptığı büyük atılımlarla adından söz ettirmesinin yanında bu atılımlarda çok büyük bir öneme sahip olan insan kaynağını yetiştiren üniversiteleri ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Dünya sıralamalarında oldukça iyi derecelere sahip üniversitelere ev sahipliği yapan Çin Halk Cumhuriyeti, her geçen gün daha da fazla yabancı öğrenciyi üniversitelerinde ağırlamaktadır.

Çin’de Eğitim Süreçleri

Yabancı öğrenciler Çin Halk Cumhuriyeti üniversitelerinin mühendislik, iktisadi ve idari bilimler ve tıp başta olmak üzere birçok bölümünde eğitim alma olanağına sahiptirler. Tıp eğitimi 6 yıl, diş hekimliği eğitimi 5 yıl, eczacılık ve diğer tüm bölümlerdeki eğitim ise 4 yıl sürmektedir. Üniversitelerde bir akademik yıl her biri 4 ay süren 2 dönemden oluşmaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerde sıkı bir devamsızlık politikası yürütülmektedir. Bu nedenle öğrencilerin yılda sadece 4 gün devamsızlık yapma hakları vardır. Sınıf girişlerinde yüz tanıma sistemleri olduğundan öğrencilerin mazeretsiz olarak devamsızlık yapma şansları bulunmamaktadır. 4 günü aşan devamsızlığı bulunan öğrenciler mazeretlerini sağlık raporu gibi resmi belgelerle ispatlayamadıkları takdirde dönem tekrarı yapmak zorunda kalırlar.

İngilizce ve Çinçe Eğitim İmkanı

Çin Halk Cumhuriyeti’nde öğrenciler üniversite eğitimlerini Çince veya İngilizce olarak alabilirler. Ancak İngilizce hazırlık sınıflarının ve bölüm ücretlerinin Çince hazırlık sınıfları ve bölüm ücretleri ile karşılaştırıldığında yaklaşık 2 katı fazla olduğu görülmektedir. (İngilizce hazırlık eğitiminin yıllık ücreti 5.300 ABD doları civarındadır. Çince hazırlık sınıflarının ücreti ise 2.500 ABD doları civarındadır.) İngilizce eğitim almayı tercih eden öğrenciler haftada 2 ila 4 ders arasında zorunlu Çince eğitimi almaktadırlar. Bunun yanında ister Çince İster İngilizce bölümde okusun bütün üniversite öğrencileri “Çin’de Yaşam” dersini zorunlu olarak almaktadırlar. Çince dünyada en çok konuşulan dil olmanın yanında İngilizce ve Almancanın ardından dünyanın en önemli 3. ticaret dilidir. Hem yukarıda söz ettiğimiz ekonomik durum hem Çincenin dünya ticaretindeki bu önemli konumu hem de Çince bilenlerin dünyanın önemli şirketlerinde yoğun bir şekilde tercih edilmeleri göz önüne alındığında yurt dışından gelen öğrencilerin İngilizceden çok Çince eğitim almayı tercih ettiğini gözlemlemekteyiz. Çin Halk Cumhuriyeti’nde Mandarin, Wu, Yue, Min, Jin, Hakka, Xiang, Gan, Pinghua lehçeleri en çok konuşulan 9 ana lehçedir. Bunlar arasında 850 milyon civarında kişinin konuştuğu Mandarin lehçesi öne çıkmaktadır. En yaygın lehçe olduğundan dolayı da Çin Halk Cumhuriyeti üniversitelerindeki Çince eğitim verilen bölümlerde Mandarin lehçesi ile eğitim yapılmaktadır. 1 yıl süren Çince hazırlık eğitiminin ardından girilen ve daha çok kelime bilgisini ölçen Çince yeterlik sınavından (HSK) 6 üzerinden 4 almayı başarabilmiş öğrenciler hazırlık sınıfını tamamlamış kabul edilirler. Başarısız olan öğrencilerin bir veya iki dönem daha hazırlık eğitimi alma hakları vardır. Hazırlık eğitimini tamamlayan öğrenciler ülkedeki bütün üniversitelere başvuru yapma hakkını kazanırlar. Üniversite eğitimini İngilizce almak isteyen öğrenciler ise 1 yıl süren hazırlık eğitiminin ardından TOEFL veya IELTS sınavlarından birine girmek zorundadırlar. TOEFL IBT sınavından 70, IELTS sınavından ise 5,5 almayı başaran öğrenciler hazırlık eğitimlerini tamamlamış kabul edilirler ve okumak istedikleri alanda İngilizce eğitim veren bölümlere başvurma hakkını kazanırlar.

Çin Halk Cumhuriyeti üniversitelerinde bölüm ücretleri 2.300 ABD doları ila 5.000 ABD doları arasında değişmektedir. Yüksek lisans ve doktora eğitimleri ise seçilecek bölüme ve üniversiteye göre değişmekle birlikte 3.000 ABD dolarından başlamaktadır.

Çinde Konaklama

Çin Halk Cumhuriyeti’ne üniversite okumak amacıyla gelmiş yabancı öğrencilerin barınma konusundaki birinci tercihleri, oldukça geniş üniversite kampüslerinin bünyelerinde bulunan öğrenci yurtlarıdır. Tek kişilik oda seçenekleri de bulunmakla beraber öğrenciler daha ekonomik olması bakımından çoğunlukla iki kişilik odaları tercih etmektedir. Odalarda duş, tuvalet, çalışma masası, buzdolabı ve klima bulunmaktadır. Üniversite kampüsleri çok geniş alanlara kurulduğundan dolayı yurtlardan eğitim alanlarına bisikletle veya otobüsle gidilebilmektedir. Üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte yıllık yurt ücretleri ortalama 900 ABD doları civarındadır.

Eğitim ve barınma ücretlerinin dışında öğrencilerin hayatlarını sürdürebilmeleri için, yaşam tarzlarına bağlı olarak, aylık ortalama 200 ABD doları ila 400 ABD doları aralığında harcama yapmaları yeterlidir. Bu rakamlar da dünyadaki birçok ülke ile karşılaştırıldığında Çin Halk Cumhuriyeti’nde üniversite eğitimi görmenin ne kadar ekonomik olduğunu gösteren en önemli verilerdir.

Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki üniversite öğrencileri ülkedeki birçok burs olanağından yaralanma hakkında da sahiptirler. Çince bölümlerde okuyan ve akademik performansı yüksek olan öğrencilerin burs alma olasılığı daha yüksektir. Burs başvuruları üniversite yönetimlerine yapılabildiği gibi farklı olasılıkları da değerlendirmek isteyen öğrenciler mayıs ayından önce burs seçeneklerini inceleyip gerekli başvuruları yapmalıdırlar.

Çince Yeterlik Sınavı (HSK)

HSK, Çin Halk Cumhuriyeti'nde lisans, yüksek lisans ve doktora (PHD) düzeylerinde eğitim alabilmek için yeterli...

Çin’de Eğitim Görmenin 11 Harika Avantajı

Dünyanın Yeni Süper Gücünde Eğitim Fırsatı 2018 yılı verilerine göre dünyanın en büyük ikinci ekonomisi...

Çin’de Yüksek Lisans Eğitimi

Çin'de Yüksek Lisans Çin Halk Cumhuriyeti'nde öğrenciler yüksek lisans (master) eğitimlerini Çince veya İngilizce olarak...

WhatsApp chat

Whatsapp ile Yazın

Hemen Ara

Hemen Arayın