EnglishTurkish

Kharkiv Milli İnşaat Ve Mühendislik Üniversitesi

Sizi Arayalım

Daha fazla bilgi için formu doldurun sizi arayalım.

Kharkiv (Harkov) Üniversitesi, Ukrayna’nın öne çıkan eğitim kurumlarından birisidir. Avrupa standartlarının da üzerinde eğitimi, Ukrayna’da hayat şartlarının uygunluğu ve Türklere vize istememesi nedeniyle özellikle Türk gençlerinin ilgi duyduğu üniversitelerin başında geliyor. Bu yazıda Kharkiv üniversite hakkında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz. 

 Kharkiv (Harkov) Üniversitesi Tarihçesi 

 Kharkiv Üniversitesi, 1930’da 1340 sayılı kanunla Kharkiv İnşaat Mühendisliği Enstitüsü adıyla kurulmuştur. İlk kurulduğunda bünyesinde İnşaat Fakültesi ve İnşaat Mühendisliği Enstitüsü’nü barındırıyordu. 1994’de Ukrayna Bakanlar Kurulu kararıyla üniversite statüsüne geçmiştir. 2011’de de üniversiteye milli statü kazandırılmıştır. 

 Kharkiv Milli İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi; 

 * İnşaat alanında eğitim veren BDT ülkeleri Yüksek Eğitim Kurumları Derneği üyesidir. 

 * Ukrayna, Rusya, Suriye ve diğer ülkelerin önde gelen yüksek eğitim kurumlarının katıldığı Konsorsiyuma katılarak, mutabakat antlaşması imzalamıştır. 

 * Kharkiv şehrinin 2030 yılına kadar Kalkınma stratejisi planında yer alıyor. 

 * Rusya, Almanya, Avusturya, Fransa, Çin, İtalya, Hindistan, Polonya gibi ülkelerin önde gelen üniversiteleriyle Uluslar arası Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği yapmaktadır. 

 Kharkiv Üniversitesi Bölümleri 

 Kharkiv Üniversitesi; Mimarlık, makine mühendisliği, inşaat mühendisliği, hidrolik mühendisliği, İşletme ekonomisi, Ekoloji ve Çevre Koruma, Yönetim, Finans ve Kredi başta olmak üzere 38 bölümü bulunuyor. 

 Üniversitede, Ar-Ge faaliyetleri için deneme, araştırma ve endüstriyel alt yapısını sağlayan 50’den fazla sayıda isletme, şirket ve araştırma enstitüleri bulunuyor. Bu enstitülere bağlı 70’den fazla şube bulunuyor. 

 Okul bünyesinde öğrencilerin eğitimi için; Özel laboratuarlar, bilgisayar odaları, bilgisayarlarla donatılmış elektronik okuma salonu, spor sa1on1arı, ilk yardım merkezi, müze ve sergi kompleksi, yemek odası, büfe, öğrenci kulübü gibi bölümler bulunuyor. 

 Kharkiv Üniversitesi’nde Eğitim 

 Üniversitede, bilimsel ve pedogojik personellerin yetiştirilmesine büyük önem veriliyor. Özel Bilimsel kurulları ile lisansüstü ve doktora eğitimleriyle akademik kariyerin gelişimini sağlıyorlar. Diploma projeleri, araştırma çalışmaları yarışmalarında alınan başarılı dereceler, eğitimin ne kadar doğru yapıldığını kanıtlıyor. Alınan başarılı sonuçlar nedeniyle Kharkiv Milli İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nin mimarlık bölümü Ukrayna lideri olmuştur. 

Bir yıl hazırlık dönemidir. Üniversitede kredili eğitim sistemi uygulanıyor. Eğitim dili İngilizce ve Ukraynacadır. İsteyen Türk öğrenciler Türkçe ve İngilizce eğitim veren bölümler de bulunuyor. 

 Öğrenciler ilk yıl hazırlık sınıfı görmek zorundalar. Hazırlık sınıfında eğitim dili Rusça ve Ukraynacadır. Bundaki amaç ülke diline ve kültürüne adapte olabilmektir.

Ukrayna’dan Türkiye’ye Yatay Geçiş İmkanı

Yurtdışında YÖK tarafından tanınan üniversitelerde eğitim alan öğrenciler, İlk yılını başarı ile tamamlar ise Türkiye’deki...

Ukrayna da Üniversite Eğitimi

Ukrayna’da Hazırlık Eğitimi ve Ücretleri

Ukrayna’da lisans Eğitimine başlamadan önce Türk öğrencilerin mutlaka 9 ay süren hazırlık eğitimi programlarına katılması...

Ukrayna Üniversite Fiyatları 2019 Bölümlere Göre Ücretler

Ukrayna Üniversite Lisans Fiyatları 2021 Bölümlere Göre Ücretler

Ukrayna üniversite fiyatları 2021 hangi bölümün ücreti ne kadar? Tıp, diş hekimliği, eczacılık, mühendislik ve...

WhatsApp chat

Whatsapp ile Yazın

Hemen Ara

Hemen Arayın