EnglishTurkish
Sizi Arayalım

Daha fazla bilgi için formu doldurun sizi arayalım.

Ukrayna’nın kuzeydoğu lokasyonunda yer alan Kharkiv, Harkic Oblastı idari bölgesinin merkezidir. Ukrayna’nın büyük şehirlerinden biri sayılan Kharkiv 1.461.300 nüfusu ile en kalabalık nüfusa sahip şehirlerden biridir. Ukrayna’nın kültür, eğitim ve endüstri merkezlerinden biri olan Kharkiv, askeri sanayisi ile ülkede söz sahibi konumda bulunuyor.

KHARKİV’İN İKLİMİ VE COĞRAFYASI

Harkiv Olbastı bölgesinde bulunan şehir, Udy, Lopan ve Kharkiv nehirlerinin kesişim noktasında bulunur. 202 metre yüksekliğe sahip Pyatikhatki noktası şehrin en yüksek noktasıdır. Novoselivka noktası da 94 metre rakı ile şehrin en alçak noktasıdır. Doğudan batıya 25 km olan şehir kuzeyden güneye de 24 km mesafeye sahiptir. İklim olarak soğuk sayılabilecek bir şehir olan Kharkiv, yaz mevsimi nemli karasal, kış mevsimi ise soğuk geçmektedir. Kış mevsiminde- 5 derece ortalama sahip olan şehir, yaz aylarında 21 derece ortalamaya ulaşır. Toplamda ortalama 513 mm yağış alan şehir engebeli bir arazi yapısına sahiptir.

KHARKİV’DE ULAŞIM

Üç farklı metro ağına sahip olan Kharkiv, otobüsler ile de şehir içi ulaşımını sağlamaktadır. Yılda 12 milyon yolcu taşıyan toplu taşıma araçları marshrutkas, otobüs ve tramvay gibi seçenekler oluşturuyor. Demiryolu ve hava yolu bağlantısı da olan şehir fonksiyonel şekilde ulaşım alternatiflerine sahiptir.

KHARKİV’DE GEZİLECEK YERLER

Özel gezi noktalarına sahip olan Kharkiv, Kharkiv sanat müzesi, Pokrovsky manastırı gibi seçenekler kültürel ve sanatsal gezi olanakları sunarken Shenchenko parkı, Kharkiv hayvanat bahçesi gibi alanlarla da dinlenme ve spor alanları oluşturuyor.

Kharkiv Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları

Kharkiv Üniversitelerine eğitim almak isteyen öğrenciler için almış olduğunuz lise diploması ile (açık lise – imam hatip lisesi vs. fark etmeksizin) istediğiniz okullarda istediğini bölüme sınavsız başvuru hakkınız vardır ve okul kabulü alabilmekteyiz. Dil eğitimi için 1 yıl hazırlık eğitiminden sonra lisansa başlayabilirsiniz

Yeterli dil eğitimine sahip öğrenciler içinse okumak istediği üniversite dil yeterlilik sınavı yapmaktadır. Sınavdan başarılı olan öğrenciler direkt lisansa başlayabilirler.

Kharkiv’de Üniversite Eğitimi

Kharkiv şehrinde Üniversite Bölüm ücretleri 1500 USD ile 5400 USD arası değişmektedir.

Öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirlerden biri olan Kharkiv şehrinde Türkiye ‘de tanınırlığı olan 20’den fazla Üniversite 1000’den fazla Lisans bölümüne yerleştirme yapılmaktadır.

Özellikle dünya sıralamasında ilk 500 üniversitenin içerisinde yer alan V. N. Karazin Kharkiv National University nde Tıp, Hukuk ve Psikoloji bölümlerine talep epeyce fazladır.

Bu üniversitenin en büyük avantajı öğrencilerin Türkiye’ye sınavsız yatay geçiş haklarının bulunmasıdır (ayrıntılar için yatay geçiş yazımıza bakabilirsiniz.)

Kharkiv şehrinde birkaç yıl içerisinde Silikon Vadisi kurulacak olup Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği gibi bölümlere de talep yoğundur.

Kharkiv Şehrinde en çok tercih edilen bölümler arasında;

Tıp

Diş Hekimliği

Eczacılık

Psikoloji

Hukuk

Veterinerlik

Yazılım Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği

Gibi bölümler yer almaktadır. Diğer bölümlerle ilgili danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Kharkiv Üniversitelerinde YÖK Denkliği

Yurtdışında okuyan öğrenciler için Yüksek Öğretim Kurumunun yönetmeliğinde özellikle 2 madde yer almaktadır.

Okul, Dünya sıralamasında ilk 1000 üniversitenin içerisinde yer almalı ya da YÖK tarafından tanınırlığı olmalıdır.

Everest Eğitim olarak kuruluşumuzdan itibaren YÖK ün istediği 2 maddeyi dikkate alarak Tanınırlığı olan okula ya da Dünya sıralamasında ilk 1000 üniversitenin içerisinde yer alan okullara öğrenci yerleştirmeleri yapmaktayız. Seçtiğiniz okulun tanınırlığı olup olmadığını e devlet üzerinde kontrol edebilirsiniz.

Öğrencilerimiz okuldan mezun olduktan sonra Denklik için YÖK’e başvuru yapmaktadır

YÖK öğrencinin almış olduğu eğitimi kontrol etmek amacı ile STS tabii tutmaktadır.

Bu sınavdan 100 üzerinden 40 olması durumunda öğrenci Denkliğini alabilmektedir.

KHARKİV ÜNİVERSİTELERİ BAŞVURU VE BAŞLANGIC TARİHLERİ

Lisans eğitimleri her yıl 1 Eylül’de başlamaktadır.

Hazırlık sınıfları 10 Eylül’de başlamaktadır.

Başvurular haziran ayı itibari ile başlamaktadır.

KHARKİVDE KONAKLAMA

Devlet yurtları çok kötü durumda olduklarından dolayı öğrencilerimize Özel Yurt seçeneklerinden 2 kişilik odalar ve 3 kişilik odalar olmak üzere özel yurt seçenekleri sunmaktayız.

2 kişilik odalarda konaklamak yıllık 1100 usd civarı

3 kişilik odalarda konaklamak yıllık 1000 usd civarı

Aynı zamanda öğrencilerimiz ev konaklamasını tercih ederlerse ortalama aylık 400 usd – 550 usd arası ev seçenekleri sunmaktayız

KHARKİVDE YAŞAM MALİYETLERİ

Kharkiv’de yaşam maliyetleri yönünden ortalama Türkiye ile aynı standartlardadır. Ülkenin para birimi grivnadır. Grivna değer açısından Türk lirasına göre daha düşüktür .Aylık standart bir öğrenci için yeme-içme masrafı 300-400 dolar civarındadır.

Kharkiv’de Okurken Çalışma

Kharkiv da üniversite eğitimi alan öğrenciler okul üzerinden oturum izni almaktadır. Üniversite okuyan öğrencilere ayrıca çalışma izni kartı verilmemektedir. Ancak öğrenciler boş vakitlerini değerlendirmek ve kendilerini geliştirmek açısından kısa süreli işler bulmaktadır. Fakat ücretler çok fazla olmadığı için öğrenciler genelde çalışmayı tercih etmemektedirler. Kendi araçlarını alan öğrenciler boş vakitlerinde taksicilik yapabilmekte olup ayrıca glovo gibi yemek servisi işlerinde de çalışabilmektedirler. 

Kharkiv Üniversite Vizesi

Kharkiv de eğitim alacak öğrencilerimiz için vize zorunludur. Üniversite kabul mektubundan sonra alınan vize ile öğrenciler Ukrayna da eğitimlerine başlayabilirler. İlk etapta 3 aylık verilen öğrenci vizesi Ukrayna gittikten sonra oturum kartına dönüştürülür. Eğitim süresi boyunca öğrencilere oturum kartı verilmektedir.

Kharkiv ‘de Eğitim Görmenin Maddi Avantajları Nelerdir?

Kharkiv, Doğu Avrupa’da bulunan şehirlerin içinde yüksek eğitim standartları ve üniversite eğitimindeki ekonomik ücretleri sayesinde öne çıkmaktadır.

Kharkiv’de üniversite eğitimi AB Standartlarında olup finansal anlamda hemen hemen her öğrenciye hitap etmektedir. Kharkiv’de üniversite eğitimi diğer AB ülkeleri şehirlerine nazaran düşük eğitim ücretleri ile İngilizce ve Ukraynaca olarak verilmektedir.

Özellikle Kharkiv şehrinde bulunan, dünya sıralamasında ilk 500 üniversitenin içinde olan V. N. Karazin Kharkiv National University öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversiteden biridir.

Kharkiv de Everest Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Everest Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı dil okulu, lisans programları ve yüksek lisans programları ile Kharkiv ‘de alanında uzman 5 kişilik ekibimizle, akademik taleplerinize karşılık vermeye hazırdır. Şehir merkezinde bulunan tüm okullara 1 km mesafede olan ofisimizle tüm Türkiye’den gelen öğrencilere kaliteli hizmet sunmaktadır.

ODESSA

Odessa’da Eğitim Karadeniz'in incisi ve eşsiz tarihi dokusu ile Odessa Ukrayna üniversite eğitimi için gelen...

Yüksek Lisans Eğitimi

Hazırlık eğitimi sonrasında Lisans diplomanız ile kayıt yaptırabileceğini Yüksek Lisans bölümlerinin eğitim dili genellikle Ukraynacadır....

Kiev Slav Üniversitesi/Kyiv Slavonic University

Kiev Slav Üniversitesi, 1993 yılında Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisinin girişimiyle kurulmuş bir yüksek öğrenim kurumudur....

WhatsApp chat

Whatsapp ile Yazın

Hemen Ara

Hemen Arayın