Ukrayna’nın kuzeydoğu lokasyonunda yer alan Kharkiv, Harkic Oblastı idari bölgesinin merkezidir. Ukrayna’nın büyük şehirlerinden biri sayılan Kharkiv 1.461.300 nüfusu ile en kalabalık nüfusa sahip şehirlerden biridir. Ukrayna’nın kültür, eğitim ve endüstri merkezlerinden biri olan Kharkiv, askeri sanayisi ile ülkede söz sahibi konumda bulunuyor.

KHARKİV’İN İKLİMİ VE COĞRAFYASI

Harkiv Olbastı bölgesinde bulunan şehir, Udy, Lopan ve Kharkiv nehirlerinin kesişim noktasında bulunur. 202 metre yüksekliğe sahip Pyatikhatki noktası şehrin en yüksek noktasıdır. Novoselivka noktası da 94 metre rakı ile şehrin en alçak noktasıdır. Doğudan batıya 25 km olan şehir kuzeyden güneye de 24 km mesafeye sahiptir. İklim olarak soğuk sayılabilecek bir şehir olan Kharkiv, yaz mevsimi nemli karasal, kış mevsimi ise soğuk geçmektedir. Kış mevsiminde – 5 derece ortalama sahip olan şehir, yaz aylarında 21 derece ortalamaya ulaşır. Toplamda ortalama 513 mm yağış alan şehir engebeli bir arazi yapısına sahiptir.

KHARKİV’DE ULAŞIM

Üç farklı metro ağına sahip olan Kharkiv, otobüsler ile de şehir içi ulaşımını sağlamaktadır. Yılda 12 milyon yolcu taşıyan toplu taşıma araçları marshrutkas, otobüs ve tramvay gibi seçenekler oluşturuyor. Demiryolu ve hava yolu bağlantısı da olan şehir fonksiyonel şekilde ulaşım alternatiflerine sahiptir.

KHARKİV’DE GEZİLECEK YERLER

Özel gezi noktalarına sahip olan Kharkiv, Kharkiv sanat müzesi, Pokrovsky manastırı gibi seçenekler kültürel ve sanatsal gezi olanakları sunarken Shenchenko parkı, Kharkiv hayvanat bahçesi gibi alanlarla da dinlenme ve spor alanları oluşturuyor.

Ukrayna’da Yaşam Maliyetleri

UKRAYNA ODESSA'DA YAŞAM MALİYETLERİ Ukrayna'da ne kadar ücret ile geçinebilirim sorusu eğitim maliyetlerinden sonra en...

Ukrayna Odessa Şehri

Karadeniz'in en büyük limanlarından birine sahip olan Odessa, Ukrayna'nın güneyinde yer alan ve nüfusu 1.012.500...

Ukrayna Sumy Şehri

Ukrayna içinde 269.000 nüfusu ile önemli bir yere sahip olan Sumi, ülkenin kuzey doğu bölümünde...

WhatsApp chat

Whatsapp ile Yazın

Hemen Ara

Hemen Arayın