EnglishTurkish

Ukrayna

Ukrayna’da lisans, ön lisans veya herhangi bir yurtdışı eğitim programından yararlanacak olan öğrencilerimizin aklına takılan ve merak ettiği sıkça sorulan sorular vardır. Sizler için bu soruları kısa bir özet haline getirdik. Eğer aklınıza takılan ve cevabı eksik kalan soru işaretleriniz varsa, lütfen iletişim sayfamızdan veya info@everestegitim.com mail adresimiz üzerinden bizimle iletişime geçiniz.

Soru : Ukrayna’da devam zorunluluğu var mıdır?

Cevap : Devam zorunluluğu vardır, devamsızlık hakkı yıllık ders sayısının %20’sidir.

Soru : Yurtlara giriş ve çıkış saatleri var mıdır?

Cevap: Evet saat 11’den sonra giriş ve çıkış yasaktır.

Soru : İstediğim zaman Türkiye’ye gidip gelebilir miyim?

Cevap : Oturum izninizi aldıktan sonra istediğiniz zaman istediğiniz yere gidip gelebilirsiniz.

Soru: YÖK ile ilgili sorun yaşar mıyım?

Cevap : Eğer eğitim öğretim süresi boyunca Ukrayna’da bulunursanız, derslerinizde gerçek anlamda başarılı olup sınıfı geçerseniz ve okuduğunuz bölüm hakkında gerçekten bilgi sahibi olursanız, Türkiye’ye döndüğünüzde kesinlikle bir problem yaşamadan denkliğinizi alırsınız. Nitekim denklikte problem yaşansaydı eğer her yıl Türkiye’den yüzlerce öğrenci Ukrayna’da eğitim almak için gitmezdi.

Soru : Aylık ne kadar para ile geçimimi sağlayabilirim?

Cevap : Aylık 300 USD ile 400 USD arasında öğrencilerimizin geçim masrafları değişkenlik göstermektedir. Eğer yurtta kalır ve dışarıda yemek yemezseniz, alkol ve sigara kullanmıyorsanız yaklaşık olarak 250 USD’e bile rahat rahat geçinebilirsiniz.

Soru: Ukraynaca öğrenmek zor mudur?

Cevap : Eğer dersleri kaçırmazsanız, verilen ödevleri zamanında ve doğru bir şekilde yaparsanız ve içinde bulunduğunuz eğitim ortamında sosyal olursanız çok rahatlıkla Ukraynaca öğrenebilirsiniz. Fakat Türk arkadaşlıklar kurup, okula fazla gitmeyip, Ukrayna’nın yerlileri ile iletişim kurmaktan kaçınırsanız Ukraynacayı  2 yılda bile zor öğrenebilirsiniz. Hazırlık derslerine katılım ve ödevlerin zamanında ve doğru bir şekilde yapılması zaten öğrencilerimizin görevi, bunun dışındaki zamanda sokaklarda ve mekanlarda Ukrayna’nın yerlileri ile tanışıp, iletişim kurma çabasında olmanız gerekiyor. Bu şekilde yaşayışı benimseyen bir öğrenci 6 ay gibi kısa bir sürede bile Ukraynacayı öğrenilmektedir.

Soru : Ukraynaca özel ders alabilir miyim?

Cevap: Saati 10 USD’e özel ders alabilirsiniz.

Soru : Ev konaklaması tercih edebilir miyim?

Cevap : Ev konaklaması tercih edebilirsiniz fakat, oturum iznini alabilmek ve devlet sağlık sigortanızın yapılabilmesi için devlet yurtlarında kaydınızın bulunması gerekmektedir. Kayıt yapıldıktan sonra yurtta kalma zorunluluğunuz yoktur ve almış olduğunuz eğitim paketin içerisinde yurt kirası da bulunmaktadır .

Soru : Vizenin çıkmama gibi bir olasılığı var mıdır?

Cevap : Eğer daha önce Ukrayna’da herhangi bir suça karışmadıysanız böyle bir olasılık dahi yok. Bugüne kadar binlerce  öğrenciye vize aldık ve problem yaşamadık

Soru: Vize için konsolosluğu gitmemize gerek var mıdır?

Cevap : Yetkili acente olarak konsolosluk ile resmi olarak çalıştığımızdan dolayı öğrencinin konsolosluğa gitmesine gerek kalmadan gerekli belgeler ile vizeleri alınmaktadır.

Soru : Vize 1 yıllık mı veriliyor?

Cevap : Hayır. Vizeler en fazla 60 günlük verilir, Ukrayna’ya gidip okul ve yurt kaydı yapıldıktan sonra oturum iznine tarafımızca başvurularak 1 yıllık öğrenciye oturum izni alınmaktadır.

Soru : Ukrayna’da çalışabilir miyim?

Cevap : Ukrayna’da öğrenciye resmi olarak çalışma izni verilmemektedir. Fakat bu konuda denetimde yapılmamaktadır. Ehliyeti olan öğrenciler uber aracılığıyla şoförlük yapıp, Türk restoranlarında çalışan öğrencilerimiz oldukça fazladır.

  Soru: Burs alabilir miyim?

Cevap : Üniversiteler Yök tarafından tanındığı için öğrenciler gerekli burs başvurularını yapıp burs alabilirler.

Soru : Bir problem, bir aksilik yaşarsak size ödemiş olduğumuz ücret ne olacak?

Cevap : Problem okuldan, vizeden kaynaklı bir problem olursa ücretin hepsi geri iade yapılmaktadır. Ancak, yaşanılan problem öğrenciden kaynaklı bir problem olursa, iade yapılmamaktadır.

Soru : Yurtlarda yemek var mıdır?

Cevap : Bazı yurtlarda yemek vardır fakat Türk insanının damak tadına uygun yemekler çıkmadığından genellikle çoğu öğrenci, yemediği yemeğin ücretini ödemek istemediğinden dolayı yemeksiz yurtları tercih etmektedir.

Soru: Ukrayna’da şuana kadar kaç öğrenci yerleştirdiniz?

Cevap : Binlerce öğrenci yerleştirip diplomalarını ve denklilerini almalarında yardımcı olduk .

Soru : Erken kayıt yaptırmayı düşünüyorum veya birkaç arkadaş ile beraber yurtdışı eğitimi almayı düşünüyorum. İndirim yapabilir misiniz?

Cevap : Erken kayıtlarda kayıt yapılan tarihe göre indirim yapılmaktadır. Birkaç kişilik bir grup olduğunuz takdirde ise grup indiriminden faydalanabilirsiniz.

Soru : Ekstra ve/veya bilmediğim maliyetler ile karşılaşabilir miyim?

Cevap : Hayır. Kesinlikle tüm maliyetler hakkında sizleri önceden bilgilendiriyoruz ve ekstra ya da bilmediğiniz hiçbir maliyet ile karşılaşmıyorsunuz.

Soru : Hazırlıktan sonra istediğim okulda veya bölümde okuyabilir miyim?

Cevap : Evet istediğiniz okula veya istediğiniz bölüme kaydınızı sağlayabiliriz. Hazırlık programınız bittiği zaman almış olduğunuz dil eğitimi için Seviye Belirleme Sınavına girip istediğiniz bölüme geçiş sağlayabilirsiniz. Ukrayna’da alacağınız eğitimle beraber daha sonrasında Rusya’da bile kayıt sağlayabilirsiniz.

Soru : İngilizce biliyorum. Hazırlık eğitimi almam şart mı?

Cevap : Hayır, şart değil. 1. Sınıftan eğitiminizi başlatabiliriz.

Soru: En geç ne zamana kadar kayıt yaptırabilirim?

Cevap : En geç diye bir tarih vermek doğru olmamakla birlikte, aralık ayında bile kayıt yaptırmış olduğunuz takdirde yaklaşık 1 ay içerisinde sizleri tercih etmiş olduğunuz okula yerleştiriyoruz. Fakat ne kadar geç kayıt yaptırırsanız o kadar yoğunlaştırılmış ve hızlı bir eğitim programına dahil oluyorsunuz. Bu yüzden erken kayıt yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Soru : Özel yurtta kalabilir miyim?

Cevap : Özel yurtta kalmak isteyen öğrencilerimiz için de yardımcı oluyoruz.

S.S.S sayfası oluşumundaki desteklerinden dolayı Orbis Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ekibine teşekkür ederiz.

 

WhatsApp chat

Whatsapp ile Yazın

Hemen Ara

Hemen Arayın