Ukrayna

Ukrayna’da lisans, ön lisans veya herhangi bir yurt dışı eğitim programından yararlanacak olan öğrencilerimizin aklına takılan ve merak ettiği sıkça sorulan sorular vardır. Sizler için bu soruları kısa bir özet haline getirdik. Eğer aklınıza takılan ve cevabı eksik kalan soru işaretleriniz varsa, lütfen iletişim sayfamızdan veya info@everestegitim.com mail adresimiz üzerinden bizimle iletişime geçiniz.

Soru : Odessa’da devam zorunluluğu var mıdır?

Cevap : Devam zorunluluğu vardır, devamsızlık hakkı yıllık ders sayısının %20’sidir.

Soru : Yurtlara giriş ve çıkış saatleri var mıdır?

Cevap: Evet saat 11’den sonra giriş ve çıkış yasaktır.

Soru : İstediğim zaman Türkiye’ye gidip gelebilir miyim?

Cevap : Oturum izninizi aldıktan sonra istediğiniz zaman istediğiniz yere gidip gelebilirsiniz.

Soru: YÖK ile ilgili sorun yaşar mıyım?

Cevap : Eğer eğitim öğretim süresi boyunca Ukrayna’da bulunursanız, derslerinizde gerçek anlamda başarılı olup sınıfı geçerseniz ve okuduğunuz bölüm hakkında gerçekten bilgi sahibi olursanız, Türkiye’ye döndüğünüzde kesinlikle bir problem yaşamadan denkliğinizi alırsınız. Nitekim denklikte problem yaşansaydı eğer her yıl Türkiye’den yüzlerce öğrenci Ukrayna’da eğitim almak için Odessa şehrine yerleşmezdi.

Soru : Aylık ne kadar para ile geçimimi sağlayabilirim?

Cevap : Aylık 180 USD ile 300 USD arasında öğrencilerimizin geçim masrafları değişkenlik göstermektedir. Eğer yurtta kalır ve dışarıda yemek yemezseniz, alkol ve sigara kullanmıyorsanız yaklaşık olarak 150 USD’e bile rahat rahat geçinebilirsiniz.

Soru: Rusça öğrenmek zor mudur?

Cevap : Eğer dersleri kaçırmazsanız, verilen ödevleri zamanında ve doğru bir şekilde yaparsanız ve içinde bulunduğunuz eğitim ortamında sosyal olursanız çok rahatlıkla Rusça öğrenebilirsiniz. Fakat Türk arkadaşlıklar kurup, okula fazla gitmeyip, Ukrayna’nın yerlileri ile iletişim kurmaktan kaçınırsanız Rusçayı 2 yılda bile zor öğrenebilirsiniz. Hazırlık derslerine katılım ve ödevlerin zamanında ve doğru bir şekilde yapılması zaten öğrencilerimizin görevi, bunun dışındaki zamanda sokaklarda ve mekanlarda Ukrayna’nın yerlileri ile tanışıp, iletişim kurma çabasında olmanız gerekiyor. Bu şekilde yaşayışı benimseyen bir öğrenci 6 ay gibi kısa bir sürede bile Rusçayı öğrenebilmektedir.

Soru : Rusça özel ders alabilir miyim?

Cevap: Saati 6 USD’e özel ders alabilirsiniz.

Soru : Ev konaklaması tercih edebilir miyim?

Cevap : Ev konaklaması tercih edebilirsiniz fakat, öğrenciye oturum izni almada problem yaşamamak adına öncelik olarak 1 haftalık bile olsa yurt’a yerleşmekte fayda var.

Soru : Vizenin çıkmama gibi bir olasılığı var mıdır?

Cevap : Eğer daha önce Ukrayna’da herhangi bir suça karışmadıysanız böyle bir olasılık dahi yok. Bugüne kadar 200’e yakın vize alımında 1 tane bile problem yaşanmamıştır.

Soru: Vize için konsolosluğu gitmemize gerek var mıdır?

Cevap : Yetkili acenta olarak konsolosluk ile resmi olarak çalıştığımızdan dolayı öğrencinin konsolosluğa gitmesine gerek kalmadan gerekli belgeler ile vizeleri alınmaktadır.

Soru : Vize 1 yıllık mı veriliyor?

Cevap : Hayır. Vizeler en fazla 60 günlük verilir, Ukrayna’ya gidip okul ve yurt kaydı yapıldıktan sonra oturum iznine tarafımızca başvurularak 1 yıllık öğrenciye oturum izni alınmaktadır.

Soru : Ukrayna’da çalışabilir miyim?

Cevap : Ukrayna’da öğrenciye resmi olarak çalışma izni verilmemektedir. Fakat bu konuda denetimde yapılmamaktadır. Zaten Asgari Ücret 200 USD civarında olup işsizlik oranı yüksek bir şehir olduğundan dolayı iş bulma şansınız oldukça zayıftır.

Soru: Burs alabilir miyim?

Cevap : Üniversiteler Yök tarafından tanındığı için öğrenciler gerekli burs başvurularını yapıp burs alabilirler.

Soru : Bir problem, bir aksilik yaşarsak size ödemiş olduğumuz ücret ne olacak?

Cevap : Problem okuldan, vizeden kaynaklı bir problem olursa ücretin hepsi geri iade yapılmaktadır. Ancak, yaşanılan problem öğrenciden kaynaklı bir problem olursa, yapılan masraflar düşülerek geriye kalan ücret öğrenciye iade edilmektedir.

Soru : Yurtlarda yemek var mıdır?

Cevap : Bazı yurtlarda yemek vardır fakat Türk insanının damak tadına uygun yemekler çıkmadığından genellikle çoğu öğrenci, yemediği yemeğin ücretini ödemek istemediğinden dolayı yemeksiz yurtları tercih etmektedir.

Soru: Ukrayna’da şuana kadar kaç öğrenci yerleştirdiniz?

Cevap : Son 3 yılda en az 200 öğrenci yerleştirilmiştir.

Soru: En uygun fiyat garantisi ne demek oluyor?

Cevap : İnceleyeceğiniz paket fiyatlarının en uygun fiyat olduğunu iddia ederek, aynı paketlerde başka bir firmadan daha uygun bir fiyat bulunup yazılı olarak belgelenmesi ve tarafımıza iletilmesi durumunda o fiyatın 100 USD altına paket fiyatı tarafınıza sunulacaktır.

Soru : Erken kayıt yaptırmayı düşünüyorum veya bir kaç arkadaş ile beraber yurtdışı eğitimi almayı düşünüyorum. İndirim yapabilir misiniz?

Cevap : Erken kayıtlarda kayıt yapılan tarihe göre indirim yapılmaktadır. Bir kaç kişilik bir grup olduğunuz taktirde ise grup indiriminden faydalanabilirsiniz.

Soru : Ekstra ve/veya bilmediğim maliyetler ile karşılaşabilir miyim?

Cevap : Hayır. Kesinlikle tüm maliyetler hakkında sizleri önceden bilgilendiriyoruz ve ekstra ya da bilmediğiniz hiç bir maliyet ile karşılaşmıyorsunuz.

Soru : Hazırlıktan sonra istediğim okulda veya bölümde okuyabilir miyim?

Cevap : Evet istediğiniz okula veya istediğiniz bölüme kaydınızı sağlayabiliriz. Odessa’da alacağınız eğitimle beraber daha sonrasında Rusya’da bile kayıt sağlayabilirsiniz.

Soru : Rusça veya İngilizce biliyorum. Hazırlık eğitimi almam şart mı?

Cevap : Hayır, şart değil. 1. Sınıftan eğitiminizi başlatabiliriz.

Soru: En geç ne zamana kadar kayıt yaptırabilirim?

Cevap : En geç diye bir tarih vermek doğru olmamakla birlikte, aralık ayında bile kayıt yaptırmış olduğunuz taktirde yaklaşık 1 ay içerisinde sizleri tercih etmiş olduğunuz okula yerleştiriyoruz. Fakat ne kadar geç kayıt yaptırırsanız o kadar yoğunlaştırılmış ve hızlı bir eğitim programına dahil oluyorsunuz. Bu yüzden erken kayıt yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Soru : Özel yurtta kalabilir miyim?

Cevap : Maalesef Ukrayna’da özel yurt kavramı bulunmamakta ve özel yurt sayısı da yok denecek kadar azdır. Var olan özel yurtlarda fiyat kalite açısından biraz pahalı olduğu için genelikle tercih edilmemektedir.

Polonya

Soru : Polonya neden tercih edilmeli?

Cevap : Lehçe eğitim sistemi, yüksek kaliteli hizmetler sağlamaktadır. Tüm dünyada çalışan Polonyalı profesyoneller, mükemmel eğitimli, yaratıcı olarak kanıtlanmıştır. Polonya Çalışmaları, Avrupa ülkelerinin çoğunda daha az maliyetli ve yaşam maliyeti çok daha düşüktür.

Soru : Lehçe eğitim alınmalı mı ?

Cevap : Uluslararası öğrenciler için İngilizce kursları vardır. Bu nedenle lehçe konuşmak zorunda değilsiniz. Lehçe eğitim tercih ederseniz, eğitim başlamadan önce Polonya da 1 yıl lehçe eğitim almak zorundasınız. Lehçe birkaç Polonya üniversitelerde düzenlenmektedir. Ancak İngilizce eğitim almak istiyorsanız da İngilizce sertifakanızı göstermek zorundasınız.

Soru : Benim ilgim olan bölümde Polanya da eğitim alabilir miyim?

Cevap : 22 okul ve yüzlerce ders mevcuttur, böylece seçtiğiniz bölüm ne olursa olsun Polonya da eğitim alabilirsiniz.

Soru : Polonyalı kurumlarında öğrenim ücretleri nelerdir?

Cevap : Lehçe dilinde Minimal öğrenim ücreti bir yıl için 2000 euro dur. Tabi okuldan okulada değişiklik göstermektedir. Seçilen bölüm İngilizce dilinde ise fiyatlar biraz daha artış göstermektedir.

Soru : Polonya’da yaşam giderleri nelerdir?

Cevap : Polonya’da yaşam giderleri, çoğu AB ülkelerine göre çok daha düşüktür. Polanya da aylık yaşam giderleri ise 200 euro ile 400 euro arasında değişiklik göstermektedir.

Soru : Polonya güvenli midir?

Cevap : Polonya güvenli bir ülkedir. Istatistiklere göre, AB içinde en güvenli ülke olarak bulunmuştur. Yine de, tedbirli olmakta fayda vardır.

Soru : Polonya’da çalışma izni var mı?

Cevap : AB / AEA vatandaşı iseniz, herhangi bir izni olmadan, tam zamanlı çalışmak üzere izin verilir. Belarus vatandaşı iseniz, Rusya veya Ukrayna 6 aydan izin verilir. Diğer tüm vatandaşlar ise, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında izin olmadan çalışabilir.

Soru : Sağlık sigortası gerekli midir?

Cevap : Evet, bir sağlık sigorta poliçesi almak zorundasınız. AB / AEA vatandaşı iseniz kendi ülkenizde bir Avrupa Sağlık Sigortası Kartı almak zorundasınız. AB / AEA vatandaşı değilseniz, Polonya Ulusal Sağlık Fonu bir sigorta poliçesi almak zorundasınız. Maliyeti ise, en düşük 279 PLN civarındadır. Sağlık sigortası Polonya kalışınız yasallaştırmak için gereklidir.

Soru : Nasıl Polonya kaldığımı yasallaştırabilirim ?

Cevap : Eğer bir AB / AEA vatandaşı iseniz Polonya seyahat için vize gerekiyor. Sadece Polonya sınırından geçme tarihinden itibaren 91 gün içinde yerel Voivodship Ofisi kalışınız kayıt olmanız gerekmektedir. Diğer ülkelerin vatandaşları, uzun vadeli bir yerel bir Polonya konsolosluğu vize veya ikamet izni için başvuruda bulunmalıdır.

Tüm uluslararası öğrenciler yerel Belediye Office’in Nüfus Kayıt Bürosu geçici ikamet belgesi almanız gerekir. Bu, Polonya sınırına geçiş tarihinden itibaren 3 gün içinde yapılmalıdır.

Soru : Polonya’da yaşamak için ne kadar paraya ihtiyaç vardır ?

Cevap : Kişisel durumu, yaşam tarzı ve alışkanlıklarına bağlı olarak farklılıklar olabilir. Kira masrafları, yiyecek, giyim, kişisel hijyen, yerel ulaşım, eğitim malzemeleri, telefon ve diğer masrafları kapsamalıdır. İşte aylık giderlerinin yaklaşık bir hesaplama: konaklama 400-600 PLN, gıda, yaklaşık 500 PLN; kitap ve eğlence 150-200 PLN.

Soru : Akademik yıl ne zaman başlar ve ne zaman biter?

Cevap : Çoğu durumda Polonyalı üniversitelerde akademik yıl her biri 15 hafta süresi 2 yarıyıldan oluşurGüz Dönemi Ekim ayının başında başlar ve ve bir haftalık Noel tatili için iki hafta ara ile, Şubat ayı ortasına kadar sürer Şubat ayında tatil dönemi. Bahar dönemi Şubat ayı ortasında başlar ve Paskalya tatili için bir hafta sonu ile Haziran ayının sonuna kadar sürer. Yaz tatili, Temmuz ayının başından itibaren Eylül ayı sonuna kadar sürer.

WhatsApp chat

Whatsapp ile Yazın

Hemen Ara

Hemen Arayın