EnglishTurkish

Ukrayna’da YÖK Denkliği

Sizi Arayalım

Daha fazla bilgi için formu doldurun sizi arayalım.

Ukrayna Üniversitelerinden Alınmış Denklik Örnekleri;

YÖK Denkliği ve YÖK Tarafından Okulun Tanınması Nedir?

YÖK, her sene belirlenen kriterlere göre yapılan değerlendirmeler sonucu yurtdışı üniversite diplomalarının Türkiye’de geçerli olup olmadığına karar vermektedir. Yurtdışı verilen eğitim kalitesi YÖK tarafından denetlenmektedir.

Yök Denkliği; Ösym tarafından yapılan YGS ve LYS sınavları neticesinde öğrencinin Yurt dışındaki üniversitelere ÖSYM tarafından yerleştirilmesi ile ancak Direk Yök Denkliği mümkün olur. Bunun dışında kalan prosedürler Okul tanınma dediğimiz prosedürlere tabidir.

Okul Tanınması; Dünyanın neresinde eğitim alırsanız alın,  eğitim almış olduğunuz okul Yüksek öğretim kurumu tarafından tanınmadan denklik işlemleri hatta denklik başvurusu bile yapılamaz.  Ukrayna, Polonya, Almanya , Amerika , Hollanda İngiltere vs. Tüm ülkelerde Ösym tarafından yerleştirilme yapılmadıysa Okulun tanınması ile denklik işlemleri yapılır. Bu sebeple Öncelikle eğitim alacağınız okulun Yök tarafından tanındığına dair belge edinmeniz gerekecek, bu belgenin nasıl alınacağına dair Everest eğitim yetkilisinden Destek alabilirsiniz.  Şuanda Ukrayna’da tespit edebildiğimiz Yök’ün tanıdığı toplam 95 okul bulunmaktadır.

Öncelikle Yurt dışında eğitim aldığınız okul YÖK tarafından tanınıyor ise almış olduğunuz eğitimin son bulması ile beraber gerekli evraklar ile beraber  YÖK ‘e denklik başvurusu yapılması gerekir. Daha sonra YÖK sizden almış olduğu evrakları YÖK ‘ün içerisinde bulunan denklik biriminden komisyonlara ulaşır,  Denklik biriminde görev alan komisyon gerekli belgeleri inceledikten daha sonra  Denklik verip veya güvenilir bulmadığı taktirde, proje tamamlama, seviye tespit sınavı vs.  gibi prosedürlere takılabilirsiniz.

Ukrayna Üniversitelerinden Denklik Alınırken Komisyon Kararları : Komisyonun vereceği karar değişkenlik göstermekle beraber mezun olan öğrencilerimizden edinmiş olduğumuz bilgiler neticesinde tecrübelerimiz şöyledir;

 Sağlık Bölümleri : Öncelikle sağlık bölümlerinden mezun olmuş öğrenciler YÖK ‘e başvurduktan sonra seviye tespit sınavına tabi tutulduğu gözlemlenmiştir. Sağlık bölümü Halkın sağlığını tehdit eden bölümler olduğu için komisyon öncelikle bilgisini test eder daha sonra denklik verir. Tabi bir Harvard üniversitesinden mezun olan öğrencinin seviye tespit sınavına tabi tutulmadan denkliğini komisyon verme oranı oldukça yüksektir.

Seviye Tespit Sınavı Nedir ; Seviye tespit sınavı Ösym tarafından yapılan, yurt dışında Yök tarafından tanınan üniversitelerde eğitim alan öğrencilerin eğitim bilgisini sınayan bir sınav diyebiliriz.  Öğrencilerin bu sınavdan 100 üzerinden 40 puan alması neticesinde denklik almaya hak kazanır. Sınav içeriğinde ise eğitim öğretim yılı boyunca almış eğitim ile ilgili sorular sorulmaktadır.

Mühendislik Ve Mimarlık Bölümleri: Gözlemlerimize göre bu bölümlerden mezun olan öğrenciler ise başvuru sonucunda Komisyon kararı ile denklik alırken bazılarının bir üniversite bünyesine Proje teslim etmesi , bazı öğrencilerin ise fark ders çıkması neticesinde o fark dersleri YÖK ‘ün atadığı bir üniversitede tamamlamasının ardından. denkliğini alabilmektedir.

Ekonomi Bölümleri: Bu gibi bölümler genelde komisyon tarafından olumlu sonuçlanarak direk denkliğini alan bölümlerdir. Fakat yinede komisyonun kararı ile sonuçlandığı için garanti böyle olur diyemeyiz.

Okulun Dünya Sıralamasında İlk 1000 de Olması Gereklimi;

Bu bilgi birçok kurum tarafından yanlış bilinmekte olup halen okulun tek başına tanınması yeterli değildir tezini öne sürmekte olan kurumlar var.   YÖK ‘ün sitesinde 25.08.2016 yılında yayınlanan duyuru neticesinde  sadece okulun tanınması yeterli olduğunu söylemektedir. Bunun üzerine eski tarihli duyuruların geçersiz olduğunu ise YÖK içerisinde yetkili ile görüşmemiz sonucunda kesinleştirdik. Yani sadece okulun tanınması denklik için yeterlidir.

Fakat Üniversite Dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite içerisinde ise, Öğrenci seviye ve yeterlilik sisteminden muaf olarak denklik işlemlerini yaptırabilmektedir.

Ukrayna’da Türkçe Eğitim;

Ukrayna’da Türkçe eğitim alan öğrenciler okul tanınsa bile YÖK’e başvuruları neticesinde evraklar komisyona ulaştığı zaman komisyon direk ret kararı vermektedir.   Yani kesinlikle denklik alınamamaktadır.  Bu imkanı sağlayan kurumlara itibar edilmemelidir.  Aşağıdaki linke tıklayarak YÖK ‘ün  yayınladığı 25.08.2016 tarihli duyuruda Türkçe eğitimlerin geçerli olmadığını kontrol edebilirsiniz.

http://www.yok.gov.tr/web/denklikbirimi/duyurular

Ukrayna Üniversitelerinin Avrupa’da Tanınması;

2007 yılında  Avrupa birliği ve Ukrayna Milli eğitim bakanlığı tarafından imzalanan Lizbon anlaşması ile Ukrayna Üniversiteleri Avrupa Birliğince denk sayılmaktadır. Yani alınacak diplomalar avrupada denk sayıldığından istediğiniz okul yüksek lisans yapma şansına sahip olup aynı zamanda çalışma ve oturum izinlerinin alınmasının ardından Avrupa birliğine bağlı tüm ülkelerde diploma ile çalışabilirsiniz.

YÖK Denkliğinin Avantajları;

Yurtdışı üniversite eğitimi almanız durumunda, Türkiye’deki üniversitelerden diploma almış gibi olursunuz. YÖK Denkliğinin sağladığı avantajlardan ilki, kısa dönem askerlik yapma olanağı sağlamasıdır. Kamuda çalışmak isteyen öğrenciler için de YÖK oldukça önemlidir, ancak özel sektörde çalışmak isteyen öğrencilerin buna ihtiyacı yoktur. Ukrayna’daki üniversiteler, Türkiye’de en çok tercih edilen üniversiteler arasındadır. Lisans eğitimini Ukrayna’da YÖK tarafından tanınan üniversitelerde okuyan öğrenciler, yasal olarak YÖK’e denklik başvurusu yapma hakkına sahip olurlar. Ukrayna dışında birçok ülkede de Türkiye’de denklik kazanmak için mutlaka YÖK’e başvurmak gerekmektedir.

Denklik Gerektiren Bölümler;

Türkiye’de denklik olmadan yapamayacağınız bazı meslek grupları vardır, bunun için bu konuda bir araştırma yapmanız yararınıza olacaktır. YÖK denkliği olmadan çalışamayacağınız meslek gruplarından bazıları; Doktorluk, Eczacılık, İnşaat Mühendisliği, Mimarlık ve Avukatlıktır. Yasal olarak YÖK’e denklik başvurusu yapma olanağınızı kullanarak bu alanlarda çalışabilirsiniz. Eğer tercihinizi kamu kuruluşları yerine özel sektörden yana kullanacaksanız; Mütercim-Tercümanlık, İşletme, Ekonomi, Gemi Mühendisliği, Pilotluk, Bilgisayar Mühendisliği ve Uluslararası Ticaret gibi alanlarda YÖK denkliğine başvurmadan da çalışabilirsiniz.

YÖK Denkliğini Düşünmeyenler;

Öğrenciler lisans eğitimini yurtdışında tamamladıktan sonra, Türkiye’de ya kamu alanında ya da özel sektörde çalışırlar. YÖK denkliğini düşünmeyen öğrenciler, Ukrayna ve yurtdışındaki üniversitelerde diledikleri bölümü okuyabilirler. Türkiye’de üniversite sınavında istediği puanı elde edemeyen öğrenciler, lise mezunu olarak kalmak yerine, Ukrayna’nın köklü üniversitelerini tercih ederek lisans eğitimine başlayabilirler. Üstelik Ukrayna’daki üniversitelerde sözel, eşit ağırlık ve sayısal gibi bölüm sıkıntısı da yoktur. Her öğrenci istediği bölümü tercih edebilirler, ancak bunun için de bazı üniversitelerin lise notları konusunda şartları vardır. Detaylı bir araştırma yaparak bölümler ve üniversiteler hakkında bilgi alabilirsiniz.

YÖK’ün Tanıdığı Ukrayna’daki Üniversiteler (2013) ;

Yök tanıdığı okulları ancak dilekçe yazdığınız zaman yazılı olarak cevaplamaktadır.  Dilekçede  5 okul belirterek tanınıp tanınmadığını sorgulayabilirsiniz. Örnek dilekçe ve destek için bizlerle görüşebilirsiniz.  Yada e devlet üzerinden seçmiş olduğunuz okulun tanınırlığı olup olmadığını sorgulayabiliriz. İlk defa 2013 yılında YÖK Ukrayna’da tanıdığı üniversiteleri sitesinde belirtmiş olup 2013 yılında tanıdığı üniversiteler aşağıdaki gibidir.

A.M. Gorki Adına Kiev Devlet Pedagoji Üniversitesi
Bölgelerlerarası Personel Yönetim Akademisi
Çaykovski Ulusal Müzik Akademisi
Çevre Koruma ve Dinlenme Yerlerin İnşaat Milli Üniversitesi
Danylo Halytsky Lviv Devlet Tıp Üniversitesi
Dnepropetrovski Tıp Enstitüsü
Dnipropetrovsk Devlet Beden Eğitimi ve Spor Enstitüsü
Dnipropetrovsk Devlet Fizik Kültür Enstitüsü
Donetsk Devlet Teknik Üniversitesi
Donetsk Ulusal Üniversitesi
Güney Ukrayna K. D. Ushinskiy Devlet Pedagoji Üniversitesi
Harkiv Beşeri Bilimler Ukrayna Halk Akademisi
Harkiv Milli Otomobil ve Karayolları Üniversitesi
Harkov Devlet Tıp Üniversitesi
Harkov Karazin Milli Üniversitesi
Harkov Radyo Elektronik Üniversitesi
Harkov Ulusal Radyo Elektronik Üniversitesi
İvan Franko Ulusal Lviv Üniversitesi
Kharkiv Devlet Pedagoji Üniversitesi
Kharkiv Devlet Üniversitesi
Kırım Çevre Koruma Geliştirme Akademisi
Kırım Devlet Tarım Üniversitesi
Kırım Humanitar Üniversitesi
Kırım S.İ. Georgievskiy Devlet Tıp Üniversitesi
Kiev Kültür Sanat Milli Üniversitesi
Kiev Devlet Teknik Üniversitesi
Kiev Devlet Üniversitesi
Kiev Slav Üniversitesi
Kiev Taras Shevchenko Ulusal Üniversitesi
Kiev Ulusal Dilbilim Üniversitesi
Kiev Ulusal Ekonomi Üniversitesi
Kiev Ulusal İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi
Krok Ekonomi ve Hukuk Üniversitesi
M. Gorkiye Donetsk Devlet Tıp Üniversitesi
Odesa Devlet Soğutma Akademisi
Odesa İ. İ. Mechnikov Ulusal Üniversitesi
Odesa Ulusal Denizcilik Akademisi
Odessa Devlet Ekonomi Üniversitesi
Odessa Devlet İnşaat ve Mimarlık Akademisi
Odessa Devlet Tıp Üniversitesi
Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi
O.O. Bogomolets Milli Tıp Üniversitesi
Poltava Ulusal Teknik Üniversitesi
Simferopol Devlet Üniversitesi
Sivastopol Ulusal Teknik Üniversitesi
Sumy Devlet Üniversitesi
Taurida Ulusal V.I. Vernadsky Üniversitesi
Tavriyski Ekoloji Enstitüsü
Ternopil Devlet Tıp Üniversitesi
Ternopil Ulusal Ekonomi Akademisi
Ukrayna Ulusal Teknik Üniversitesi
Ulusal Havacılık Üniversitesi
Vadym Getman Kiev Milli Ekonomi Üniversitesi
Vernadsky Tavriya Milli Üniversitesi
V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi
Zaporizhia Devlet Üniversitesi
Zaporojye Devlet Tıp Üniversitesi
Zaporojye Tıp Okulu
Zaporojye Devlet Teknik Üniversitesi

Ukrayna’dan Türkiye’ye Yatay Geçiş

Yüksek Öğretim Kurumunun kararı ile Dünya sıralamasında ilk 500 üniversitenin içinde olan üniversitede okuyan öğrenciler için Yatay Geçiş başvuru hakkı vardır.

Ukrayna’da bulunan V.N KARAZIN KHARKIV NATIONAL UNIVERSITY (477) okuyan öğrencilerimiz için 2. Sınıf itibari ile Türkiye’deki Üniversiteler için Yatay Geçiş hakları bulunmaktadır.

V.N KARAZIN KHARKIV NATIONAL UNIVERSITY DE OKUYABİLECEĞİNİZ BÖLÜMLER

Tıp

Uluslarası Hukuk

Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ve Turistik İşletme

Tarih

Sosyoloji

Siber Güvenlik

Radiofizik

Psikoloji

Mekanik Ve Matematik

Jeoloji Ve Coğrafya

İşletme Ve Ticaret

Hukuk

Fizik Ve Teknik

Fizik Ve Enerji

Fizik

Filoloji

Felsefe

Ekonomi

Ekoloji

Biyoloji

Bilişim

Kimya

Yabancı Diller

Ukrayna’dan Türkiye’ye Yatay Geçiş İmkanı

Yurtdışında YÖK tarafından tanınan üniversitelerde eğitim alan öğrenciler, İlk yılını başarı ile tamamlar ise Türkiye’deki...

Ukrayna da Üniversite Eğitimi

Ukrayna’da Hazırlık Eğitimi ve Ücretleri

Ukrayna’da lisans Eğitimine başlamadan önce Türk öğrencilerin mutlaka 9 ay süren hazırlık eğitimi programlarına katılması...

Ukrayna Üniversite Fiyatları 2019 Bölümlere Göre Ücretler

Ukrayna Üniversite Lisans Fiyatları 2021 Bölümlere Göre Ücretler

Ukrayna üniversite fiyatları 2021 hangi bölümün ücreti ne kadar? Tıp, diş hekimliği, eczacılık, mühendislik ve...

WhatsApp chat

Whatsapp ile Yazın

Hemen Ara

Hemen Arayın