87_big

 

Kharkiv Otomobil ve Karayolu Üniversitesi, Ukrayna’da 23 Temmuz 1930 tarihinde kurulmuş bir yükseköğretim kurumudur. Ukrayna’nın doğusunda Kharkov’da yer alan üniversite öğrencilerine otomobil ve karayolu ile ilgili üst düzey bir eğitim vermektedir.

 

Ulusal üniversiteler arasında yer alan aynı zamanda tüm dünya ülkelerinden öğrencilere kapısını açan Kharkiv Otomobil Ve Karayolu Üniversitesi/Kharkiv National Automobile And Highway University 875 kişilik nitelikli bir öğretim üyesi kadrosundan oluşmaktadır.

 

Kharkiv Otomobil ve Karayolu Üniversitesinin rektörlüğü görevini ise Turenko Anatoly Mikolayovich üstlenmektedir. Uluslararası platformda ise üniversitenin ortaklığı DAAD (Deutcsher Akademischer Austausch Dienst) yürütmektedir.

 

Kharkiv Otomobil ve Karayolu Üniversitesinde; Otomobil Fakültesi, Yol İnşaat Fakültesi, Makine Fakültesi, İşletme ve Yönetim Fakültesi, Ulaştırma Sistemleri Fakültesi ve Yabancı Vatandaşlar Fakültesi olmak üzere toplamda 6 farklı fakülte bulunmaktadır. Bu fakültelerde ise Motorlu Taşıtlar, Motorlu Taşıt ve Servis, İçten Yanmalı Motorlar, Makine Mühendisliği Teknolojileri ve Motorlu Taşıt Tamirleri, Makine Bileşenleri ve Makine ve Mekanizma Teorisi, Teorik Mekaniği ve Hidroliği başta olmak üzere toplamda 35 farklı bölüm bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

Yorum Bırak

Please enter your comment!
Please enter your name here