EnglishTurkish

Odessa Devlet Tıp Üniversitesi /Odessa State Medical University

Sizi Arayalım

Daha fazla bilgi için formu doldurun sizi arayalım.

Odessa Devlet Tıp Üniversitesi Ukrayna’nın köklü üniversitelerinden birisi olarak 1900 yılında eğitim hayatına girmiştir. İlk olarak Novorossiysk Üniversitesi adını alsa da sonradan adı Odessa Devlet Tıp Üniversitesi olarak değişmiştir. Tıp alanında adından sıkça söz ettiren üniversite, Ukrayna’nın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Günümüze kadar birçok bilim adamıyla çalışan üniversite, açıldığı ilk yıllarda en iyi tıp üniversitelerinden birisi olarak seçilmiştir. Daha sonra yaşanan Dünya savaşları nedeniyle duraklama dönemine giren üniversite, yapılan yenilikleri ve gelişmeleri takip edememiştir. Sonraları 1920 yılında yeniden düzenlenerek bağımsız bir kurum haline gelmiştir. Üst üste açılan sağlık departmanları ve diş hekimliği gibi bölümlerle 1994 yılında donanımlı ve tıbbi bir üniversite haline gelmiştir.

Odessa Devlet Tıp Üniversitesi, tıbbi bir üniversite haline geldikten sonra birçok profesör yetiştirmiştir. Üniversite, ülkenin Avrupa Birliğine girmesiyle, Avrupa Üniversiteler Birliği’ne üye olmuştur. Avrupa standartlarında eğitim veren üniversitede 6 fakülte bulunmaktadır. Fakültelerde toplamda 58 farklı bölüm bulunmaktadır ve okulda okuyan öğrencilerin sayısı 6000’in üzerindedir. Avrupa Üniversiteler Birliği’ne girmesiyle, öğrenci değişim programlarına da katılarak birçok yabancı uyruklu üniversiteye eğitim vermiş ve ev sahipliği yapmıştır. Şuanda 1300 yabancı öğrenciye eğitim vererek, Ukrayna’da en çok tercih edilen üniversitelerden biri haline gelmiştir. Ukraynaca ve İngilizce dillerinde eğitim vererek öğrencilere geniş kapsamlı bir dil eğitimi olanağı sunmaktadır. Lisans eğitiminin yanında yüksek lisans ve doktora imkanı da tanıyan okulda, profesör ve doçentlerle birlikte 410 eğitim görevlisi görev yapmaktadır.

Modern bir fiziki alt yapıya sahip olan Odessa Devlet Tıp Üniversitesi doku tedavisi ve genetik tıp ve diğer tıbbi bölümlerde son gelişmeleri öğrenme ve tıbbi uygulamaya teşvik etmektedir. Tıp alanına büyük gereken önemi vererek benzersiz bir tıbbi donanım kurmuştur. Toplamda 12 binadan oluşan Odessa Devlet Tıp Üniversitesi’nde 608 derslik ve laboratuvarlar bulunmaktadır. Yabancı öğrenciler için yapılan 6 farklı yurtlarda ise yaklaşık 3000 yabancı öğrenci kalmaktadır. Ülkenin en eski ve en köklü kütüphanesine sahip olan okul, kütüphanesini modern bir bilgi merkezi olarak kurmuştur. Üniversite, öğrencilerine kitaplardan ücretsiz olarak yararlanma olanağı da sağlamaktadır. Kurulduğu günden bu yana yetiştirdiği 75000 öğrencinin 9000’den fazlası hekim olarak üniversitenin ismini kanıtlamıştır.

Ülkemizdekinin aksine sınav puanlarına bakılmaksızın eğitim görme olanağı sağlayan Odessa Devlet Tıp Üniversitesi, yabancı öğrenciler tarafından yoğun talep görmektedir. İlk olarak 1946 yılında yabancı öğrenci alımına başlayan üniversite, 1992 yılında hazırlık fakültesini açarak Ukraynaca dillerinde temel eğitim vermeye başlamıştır. İngilizce’yi de sunduğu imkanlar arasına katarak, üniversite okurken dil öğrenmek isteyen öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer almayı başarmıştır. Üniversitede yetişen birçok öğrenci dünyanın birçok farklı yerinde uzman olarak iş hayatına devam etmektedir.

Uluslararası İlişkiler

Üniversite 1996 yılında Avrupa Uluslararası Derneği’ne üye olarak büyük ve önemli bir adım atmıştır. Üniversitenin büyük gelişimleri, Unesco Uluslararası Bilimsel Komitesi’ne üye olarak kabul edilmesini sağlamıştır. Avrupa’nın ve Dünya’nın kullandığı en iyi uygulamaları kullanarak, öğrenme sürecine büyük bir katkı sağlamakta ve öğrencilerin donanımsal olarak tam donanımlı yetişmelerini sağlamaktadır.

Fakülteler

Odessa Devlet Tıp Üniversitesi, 6 farklı fakültesi bulunan ve Ukrayna’nın öne çıkan üniversitelerindendir. Ukraynaca ve İngilizce dillerinde eğitim imkanı sunan üniversitedeki fakülteler Tıp Fakültesi, Pediatri Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Tıbbi Uzmanlık Fakültesi ve Eczacılık fakülteleridir. Tıbbı olarak oldukça donanımlı olan üniversite, öğrencilerine Avrupa standartlarında eğitim vermekte ve onları doğru olarak yetiştirmektedir. Tıp alanında okumak isteyen ve aynı zamanda yurt dışı eğitimi düşünen öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer alan okul, her geçen gün yeni gelişmelere imza atarak adını tüm Avrupa’ya duyurmuştur.

Odessa Devlet Tıp Üniversitesi, öğrencilerinin eğitim hayatının yanı sıra kültürel ve sanatsal aktivitelerine de önem vermektedir. Spor ve eğlence için de oldukça uygun koşullara sahip olan Odessa Devlet Tıp Üniversitesi, bünyesinde sağlık ve spor komplekslerine yer vermektedir. Karadeniz’e kıyısı olan üniversitenin 500 kişilik bir spor kompleksi bulunmaktadır. Öğrencilerinin kültürel ve spor faaliyetlerine de önem veren okulun spor kompleksi, okul sınırlarının içerisinde yer almaktadır. Birçok spor dalına yönelten okulda masa tenisi, atletizm, badminton, güreş ve aerobik olmak üzere birçok farklı spor olanağı sunulmaktadır. Öğrencilerine 16 farklı spor dalına yönelme imkanı sağlayan üniversitede en popüler dallar atletizm, basketbol, yüzme, futbol, halter, eskrim, judo ve satrançtır. Eğitim hayatının yanı sıra her türlü faaliyete katılarak daha sosyal bireylerin yetişmesini sağlayan üniversitede, öğrencilere her türlü imkan sağlanmaktadır.

Ukrayna’dan Türkiye’ye Yatay Geçiş İmkanı

Yurtdışında YÖK tarafından tanınan üniversitelerde eğitim alan öğrenciler, İlk yılını başarı ile tamamlar ise Türkiye’deki...

Ukrayna da Üniversite Eğitimi

Ukrayna’da Hazırlık Eğitimi ve Ücretleri

Ukrayna’da lisans Eğitimine başlamadan önce Türk öğrencilerin mutlaka 9 ay süren hazırlık eğitimi programlarına katılması...

Kiev Slav Üniversitesi/Kyiv Slavonic University

Kiev Slav Üniversitesi, 1993 yılında Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisinin girişimiyle kurulmuş bir yüksek öğrenim kurumudur....

WhatsApp chat

Whatsapp ile Yazın

Hemen Ara

Hemen Arayın