EnglishTurkish

Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi/Odessa National Maritime University

Sizi Arayalım

Daha fazla bilgi için formu doldurun sizi arayalım.

Ukrayna’nın en önemli liman şehirlerinden biri olan Odessa’da, 1930 yılında “Su Taşımacılığı ve Su Mühendisliği Enstitüsü” olarak eğitim hayatına başlayan üniversite, 1994 yılında “Odessa Denizcilik Üniversitesi” adını alarak bugünkü kurumsal yapısına kavuşmuştur. 2002 yılında Ukrayna hükümetinin kararıyla eğitim kalitesinin ulaştığı düzey göz önüne alınarak “Ulusal Üniversite” statüsüne layık görülmüştür. Bünyesinde bir Ukraynaca veya İngilizce hazırlık okulunun da bulunduğu Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesinde eğitim dili de Ukraynacadır. Lisans eğitiminin 4 yıl sürdüğü üniversitede herhangi bir lisans programına başlamak isteyen öğrencilerin Ukraynaca veya İngilizce hazırlık okulundaki eğitimi başarıyla tamamlamış olmaları gerekir. Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesinde ayrıca yüksek lisans ve doktora düzeylerinde de eğitim programları bulunmaktadır.

Odessa Denizcilik Üniversitesi Tanıtım Videosu:

Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesinde Eğitim Görmenin Avantajları

Eğitim ve teknolojideki son yeniliklerle donatılmış 7 binada bulunan derslik, laboratuvar ve atölyelerde eğitim ve araştırma faaliyetlerinin sürdürüldüğü Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi, Ukrayna’nın en prestijli denizcilik üniversitelerinden biridir.  Akademik faaliyetlerin yürütüldüğü alanların yanında öğrencilerin sosyal ihtiyaçlarının da düşünüldüğü Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesinde kafeteryalar, öğrenci kulüpleri, geniş ve modern bir yemekhane, bir spor kompleksi, olimpik bir yüzme havuzu ve öğrencilere hizmet veren donanımlı bir hastane de bulunmaktadır. 2003 yılında aldığı ISO 9001 : 2000 kalite belgesiyle eğitimdeki kalitesini ortaya koyan üniversitede her biri kendi alanında önemli çalışmaları olan 55 profesör ve 421 öğretim görevlisi ders vermektedir. Denizcilik gibi kritik bir meslekte öğrencilerin yeterli mesleki donanımlara sahip olarak mezun olmalarını hedefleyen Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi, teorik eğitimin yanında güçlü bir uygulamalı eğitim programı da uygulamaktadır. Bunun yanında öğrenim hayatı boyunca birçok proje ödeviyle de görevlendirilen ve çeşitli çalışma gruplarında yer alarak deneyim kazanan öğrenciler, mezun olduklarında çalışma hayatına zorlanmadan uyum sağlayarak kariyer hedeflerine kolaylıkla ulaşabilmektedirler.
Bologna Anlaşmasını imzalayarak Avrupa Üniversiteler Birliği üyesi olan Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi ayrıca Avrupa Taşımacılık Araştırmacılığı (SEATREF) üyesidir. Bu ve benzeri uluslararası kuruluşlara üyeliklerinin sonucunda öğrencilerinin birçok uluslararası projede yer alarak kendilerini akademik ve mesleki açıdan geliştirmelerine olanak sağlayan üniversite, Avrupa Birliği Eğitim Programları kapsamında çalışmalar yapılan “TEMPUS TACIS” programı dahilindeki proje çalışmalarına da 1995 yılından beri aktif olarak katılmaktadır.

Katılmış olduğu projeler ve yapmış olduğu işbirliği anlaşmaları sonucunda birçok öğrencisinin ve öğretim görevlisinin uluslararası konferansla çalışma gruplarında yer alması ile uluslararası alanda tanınırlığa ulaşan Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesinden mezun olan öğrenciler, bu sayede birçok farklı ülkede çalışma olanağı bularak mesleki kariyerlerini geliştirebilmektedirler. 

Herhangi bir liseden mezun olan öğrencilerin herhangi bir merkezi sınav puanı şartı aranmaksızın istediği üniversitenin istediği bölümüne başvurma hakkının bulunduğu Ukrayna’daki Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesinde okumak isteyen öğrenciler, TYT ve AYT sınavlarına girmeden sadece lise diplomalarıyla bu okula başvurabilirler.

Sıcak iklimi, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında modern ve gelişmiş bir Aveupa şehri görünümündeki Odessa, Ukrayna’nın en çok turist alan şehridir. Bunun yanında kaliteli eğitim kurumları, yıl boyunca gerçekleştirilen ulusal ve uluslararası birçok kültürel ve sanatsal etkinlikle tam bir eğitim ve kültür şehri olan Odessa’da dünyanın çeşitli ülkelerinden gelmiş binlerce öğrenci yaşamaktadır.  Onlarca farklı kültürü yakından tanıma fırsatı bulabileceğiniz Odessa’da farklı ülkelerden gelmiş birçok öğrenciyle yakın dostluklar kurabilir ve böylece kendinizi bir dünya vatandaşı haline getirebilirsiniz. Bu özelliklerinin yanında coğrafi olarak da Türkiye’ye çok yakın olan Odessa’ya Ukrayna ve Türkiye arasında imzalanan anlaşmalar gereği kolaylaştırılmış vize süreçleri ve ekonomik uçak biletleriyle kolayca seyahat edilebilmektedir.

Ukrayna’daki üniversitelerin merkezi bir sınav şartı aramamasının yanında bir diğer cazip yönü de eğitim ücretlerinin diğer Avrupa ülkelerine göre çok ekonomik olmasıdır. Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesinin eğitim ücretleri seçilecek bölüme göre yıllık 1.800 ABD doları ila 2.500 ABD doları arasında değişmektedir. Bu fiyatlar, ülkemizdeki özel üniversitelere göre de oldukça uygundur. Eğitim ücretlerinin yanında öğrencilerin ve ailelerin en çok merak ettiği nokta ise konaklama konusudur. Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi, kendi bünyesinde bulunan oldukça modern öğrenci yurduyla bu sorunu da büyük ölçüde çözmüştür. Öğrenciler yılık 400 – 500 ABD doları ödeyerek bu yurtta kalarak konaklama ve yeme – içme sorununu oldukça ekonomik bir ücretle çözebilirler. Odessa’daki kiralık evlerde tek başına veya arkadaşlarıyla yaşamak isteyen öğrenciler de aylık 250 – 500 ABD doları arasında bir kira ücreti ile ev kiralayabilirler. Ukrayna’da gıda ve ulaşım giderleri de Türkiye’ye göre çok uygun olduğundan öğrenciler yaşam tercihlerine bağlı olarak ayda 200 ABD doları ila 500 ABD doları arasında bir harcama yaparak yaşamlarını sürdürebilirler. 

YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) Denkliği

Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi, Bologna Anlaşması kapsamındaki üniversitelerden biri olduğu için bütün Avrupa’da tanındığı gibi ülkemizde yurt dışından alınan diplomaların denkliği konusundaki tek yetkili merci olan YÖK tarafından da tanınmaktadır. Bu nedenle Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesinden alınacak diplomalara gerekli süreçlerin tamamlanmasının ardından kolaylıkla denklik alınabilmektedir.

Diploma denkliği konusu yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyenler açısından en hassas konu olduğundan biz kurum olarak öğrencilerin bu konuda oldukça titiz davranmalarını ve mutlaka bir uzman yardımı almalarını öneriyoruz. Bu konularda çok geniş bir bilgi birikimine ve yılların deneyimine sahip danışmanlarımızla aklınıza takılan tüm konularda sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Sınavsız olarak istenilen bölümde eğitim alınabilmesi, uluslararası alandaki tanınırlığı, eğitim kalitesi, bulunduğu şehrin özellikleri ve geniş olanakları, diplomasının Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’de geçerli olması, ekonomik eğitim ücretleri ve düşük yaşam maliyetleri gibi birçok avantaj sunan Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi, denizcilikle ilgili bölümlerde eğitim görmek isteyen, ancak ülkemizdeki puan barajlarına takılan ve yurt dışında üniversite eğitimi için kısıtlı bütçelere sahip olan öğrenciler için oldukça cazip bir seçenek durumundadır.  Bu ve benzeri nedenlerle ülkemizden her geçen yıl artan sayıda öğrenci Ukrayna’daki Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi gibi üniversitelerde eğitim görmektedir.

Bölümler
Gemi Mühendisliği Fakültesi

Uzmanlık          : Gemi Yapımı ve Okyanus Teknolojileri

Uzmanlık Alanı: Gemilerdeki Güç Ünitelerinin İşletimi


Taşımacılık Teknolojisi ve Sistemleri Fakültesi

Uzmanlık          : Taşımacılık Teknolojileri

Uzmanlık Alanı: Taşımacılık Sistemleri, Taşımacılık Organizasyonu ve Yönetimi


Ekonomi ve Yönetim Fakültesi

Uzmanlık          : İşletme Ekonomisi

Uzmanlık Alanı: İş Ekonomisi, Şirket Yönetimi


Su Taşımacılığı Fakültesi

Uzmanlık          : Su Taşımacılığı

Uzmanlık Alanı: Su Taşımacılığı Teknikleri, Hidroteknik Sistemler


Gemi İnşa Fakültesi

Uzmanlık          : Gemi İnşa ve Okyanus Mühendisliği

Uzmanlık Alanı: Gemiler ve Okyanus Mühendisliği, Bilgisayar Sistemleri


Deniz Hukuku Fakültesi

Uzmanlık          : Deniz Hukuku

Uzmanlık Alanı: Deniz Hukuku Doktrini


Liman Mekanizasyonu Fakültesi

Uzmanlık          : Mekanik Mühendisliği

Uzmanlık Alanı: Makine ve Ekipman Üretimi ve Bakımı

Odessa Denizcilik Akademisi farklı bir okul olup, denizcilik akademisinde bilgi almak için lütfen tıklayınız!

Ukrayna’dan Türkiye’ye Yatay Geçiş İmkanı

Yurtdışında YÖK tarafından tanınan üniversitelerde eğitim alan öğrenciler, İlk yılını başarı ile tamamlar ise Türkiye’deki...

Ukrayna da Üniversite Eğitimi

Ukrayna’da Hazırlık Eğitimi ve Ücretleri

Ukrayna’da lisans Eğitimine başlamadan önce Türk öğrencilerin mutlaka 9 ay süren hazırlık eğitimi programlarına katılması...

Kiev Slav Üniversitesi/Kyiv Slavonic University

Kiev Slav Üniversitesi, 1993 yılında Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisinin girişimiyle kurulmuş bir yüksek öğrenim kurumudur....

WhatsApp chat

Whatsapp ile Yazın

Hemen Ara

Hemen Arayın