EnglishTurkish

Ukrayna’da Üniversite Eğitimi

Sizi Arayalım

Daha fazla bilgi için formu doldurun sizi arayalım.

Ukrayna’da Üniversite Hakkında Detaylı E-Katalog İndirin!

Kayıt İşlemleri Yapmadan Mutlaka Dikkat Edilmesi Gerekenler için Tıklayınız!

Ukrayna’da Eğitim Gerçekten İyi mi ?

 

Ukrayna’da Üniversite Okumak Eğitimi Almanız İçin İşte Size 16 Tane Neden ;

 1. Ukrayna’da 500’den fazla üniversite bulunmakta olup bu üniversitelerin akademik kadroları oldukça başarılıdır.
 2. Ukrayna üniversiteleri tüm Avrupa Birliği ve YÖK tarafından tanınmaktadır. Rahatlıkla denklik alınabilmektedir.
 3. Ukrayna yüzyıllardır eğitime değer veren bir ülke olmuştur. Helikopterin mucidi ve dünyaca ünlü Skorsky -helikopterlerinin tasarımcısı Igor Ivanovich Sikorsky, periyodik cetvelin yaratıcısı Dimitri İvanoviç Mendeleev’de eğitimlerini Ukrayna’da tamamlamışlardır. Eğitime çok uzun yıllar önce başlayıp modern eğitim anlayışıyla devam etmektedir.
 4. Dil bilmek ülkemiz açısından çok değerli olmakta olup; Ukraynaca veya İngilizce öğrenerek öğrencilerimiz iki dil ile eğitimlerini tamamlayabilmektedirler.
 5. Yıllık üniversite harç fiyatlarının dünya genelinde en ekonomik olduğu ülkedir. Yıllık 1600-4500 usd arasında değişmektedir.
 6. Ukrayna’da yaşam maliyetleri çok ekonomik olduğu için öğrencinin minumum kaynakla rahat etmesini sağlar. Ortalama bir öğrenci konaklama hariç 300-350 usd arasında rahatlıkla geçim sağlayabilir.
 7. Ukrayna 60 bin yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmakta olup, lys , ygs puan şartı aranmaksızın sadece lise diploması ile her bölüme kabul alınabilir.
 8. Ukrayna kültür ve sanat şehridir. Ukrayna’da eğitim alan öğrencilere vizyon ve kişisel gelişim kazandırır.
 9. Ukrayna konsolosluğu Öğrenci vize alımında sorun cıkarmaz.
 10. Ukrayna’da Eğitim dili Ukraynaca dır. Dilerseniz İngilizce dilinde de eğitim alma şansınız vardır. Hem İngilizce hem de Ukraynaca öğrenip iki dil ile mezun olabilme şansınız vardır. Aynı zamanda Halkın %99 ukraynaca konuşmaktadır.
 11. Ukrayna tıp eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerden biri Tıp ve diş hekimliği gibi sağlık bölümlerinde ingilizce eğitim seçeneği vardır.
 12. Özellikle kozmopolit yapıda olan Odessa ve Kharkiv gibi şehirlerinde ırkçılık en az düzeyde olduğundan oldukça güvenli aynı zamanda eğlenceli bir ortam vardır.
 13. Ukrayna’ya Turistik vizeler kalktığından dolayı aile bireyleri veya arkadaşlar yeni kimlik kartları ile rahatlıkla giriş çıkış yapabilir
 14. Lisans Tamamlama programları ile Ön lisans mezunları Ukrayna’ya yatay geçiş yaparak yıl kaybetmeden lisans tamamlayabilirler.

Ukrayna’da Üniversite Ücretleri Yıllık Bazı Bölüm Fiyatları;

 1. Tıp ve Diş Hekimliği Ukraynaca : 3500 usd  (Ukrayna’da tıp ve diş hekimliği eğitimi için buraya tıklayınız)
 2. Tıp ve Diş Hekimliği İngilizce : 4500 usd
 3. İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık: 1700 usd
 4. Uzak yol Kaptanlığı ve Gemi İnşa Mühendisliği : 2000 usd
 5. Tercümanlık : 2000 usd
 6. Uçak Mühendisliği : 2500 usd

Ukrayna 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı için Güncel Fiyat Listesi İçin Tıklayınız!

Ukrayna Nasıl Bir Yer;

Ukrayna 1991 yılında Sovyetler birliğinden ayrılmış olup,  yaklaşık 50 milyon nüfusu olan bir ülkedir. Karadeniz’in kuzeyinde yer alan Ukrayna iklim yapısı Türkiye’ye göre soğuktur.  Resmi dili Ukraynacadır.

Ukrayna insanları rahatlığına oldukça düşkün olup, eğlenceye çok önem veren halklardır. İnsanlara saygılı bir kültürü benimsemiş olup, yabancılara karşı oldukça Ilımlı bir tavır sergilerler. Bunun dışında Ülkenin yapı itibari ile ekonomik durumu pek iyi olmadığından Ukrayna halkı paraya önem vermektedir.  Aylık asgari ücret 250 usd  Ortalama bir çalışan maaşı ise 400 usd olduğundan ve bu parayla zor şartlarda geçim sağladıklarından dolayı ek kaynak, ek iş arama girişimleri vardır.  Fakat buna rağmen insanlar çok mutlu olup tek dertleri tatiller ve eğlencelerdir.

İşte Ukrayna hakkında izlenim yapabileceğiniz bir video ;

Ukrayna’da Lisans Eğitimi

Ukrayna lisans eğitimi için son yıllarda en çok tercih edilen ülkelerden biri olmuştur. Ukrayna üniversiteleri Avrupa Birliği üniversitelerince denk olarak kabul edilmekte ve eğitim kaliteleri kabul görmektedir. Son yıllarda gelişen ülkeler arası ilişkiler sayesinde YÖK Ukrayna üniversitelerini tanımakta ve diplomalarına denklik vermektedir. Ayrıca dünya genelinde en ekonomik ve en fazla lisans eğitimi alan yabancı öğrenciye ev sahipliği yaban Ülke Ukrayna’dır. Bölüm fiyatları  1600- 4500 usd arasında değişmektedir.

Okul Kabul Şartları

Sadece lise diploması ile istediğiniz okulda, istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz.

YÖK Denkliği

Ukrayna’daki Yüksek Öğretim kurumlarının tamamından alacağınız diplomalar Lizbon Antlaşması ile tüm Avrupa bir ülkelerinde geçerlidir. Bu antlaşma ile dilediğiniz Avrupa Birliği ülkesine yatay geçiş yapma hakkınız vardır. Ülkemizde de özel sektörde çalışmayı tercih edecek olan kişiler bu üniversitelerden aldıkları diplomalar ile rahatlıkla iş bulabilmekte ve önemli konumlara gelmektedirler. Ukrayna’da devlet üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır.

YÖK Denkliği ile ilgili Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız!

Ukrayna’da Hazırlık Eğitimi

Ukrayna’da lisans Eğitimine başlamadan önce Türk öğrencilerin mutlaka 9 ay süren hazırlık eğitimi programlarına katılması gerekmektedir. Hazırlık programları genelde Ukraynaca yada Ingilizce olarak tercih edilir.   Ayrıca Öğrencinin hazırlık eğitimini hangi okulda aldığı pek önemli değildir. İstediği herhangi bir okulda hazırlık eğitimini alabilir. Öğrenci hazırlık eğitimini tamamladıktan sonra Ukrayna milli eğitim bakanlığından onaylı Ukraynaca sertifika verilmektedir. Öğrenci bu sertifika ile daha sonra Ukrayna üniversitelerinde ve lisans eğitimi alabilir.

Ukraynaca hazırlık bölümü ; Ukrayna’da Lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği hazırlık programıdır.

İngilizce hazırlık eğitimi ; Bu hazırlık eğitimi ise sadece tıp ve diş hekimliği bölümlerinde lisans yapmak isteyen öğrenciler için tercih edilebilir.

Ukrayna’da hazırlık eğitimi denilince akla sadece dil eğitimi gelmemelidir. Ukrayna eğitim sisteminde hazırlık, Akademik Hazırlık ve Temel Eğitim (Fundation) olarak verilmektedir. Hazırlık eğitimi almadan önce öğrenci, hangi alanda lisans eğitimi almak istediğine karar vermeli, hazırlık eğitimini buna göre almalıdır. Buna göre öğrenciler hazırlıkta 4 farklı seçenekten oluşan bir yol ayrımına gelirler. Bunlar  Aşağıdaki gibidir;

Mühendislik,teknoloji ve doğal bilimler,
Ekonomi,
Tıp biyoloji ve ziraat,
Sosyal ve İnsani bilimler.

Ukrayna’da Ukraynaca Hazırlık Eğitimi Paket ve Fiyatları İçin Tıklayınız!

Ukrayna’da Eğitim İçin Uygun Şehirler

Her Ülkede olduğu gibi Ukrayna ülkesinde de sosyal ve kültürel farklar şehirler arasında vardır. Örneğin Ukrayna’nın doğu bölgesinde bulunan Luhanks ve Donetsk şehrirlerin de Rus yanlıları bulunur ve bu Rus yanlıları genelde Ukrayna yanlıları ile çatışma içerisindedir. Yani bu şehirlerde ırkçılık var burası öğrenciler için uygun olmayacaktır zaten eğitim için tercih edilen bölgeler değildir.  Bunun dışında ülkenin kuzeyinde yer alan Lviv şehri oldukça güzel bir şehirdir. Öğrenciler için tavsiye edilecek şehirleri sırasıyla Odessa, Kharkiv ve Kiev şehridir. Fakat Kiev şehri diğer şehirlere göre daha pahalı bir şehirdir.  Odessa ve Kharkiv şehrini ise söyle karşılaştırabiliriz. Kharkiv 2013 verilerine göre 1,5 milyon nüfusa sahip birçok üniversite ve yabancı öğrenciye ev sahipliği yapan sanayi ve öğrenci şehri diyebiliriz. İklim yapısı Odessa şehrine göre çok daha soğuktur ve deniz yoktur. Odessa şehri ise 1 milyon nüfusa sahip Ukrayna’nın en fazla Turist alan şehridir. İklim yapısı Türkiye’ye en yakın olan bölge’dir

Eğitim için en uygun şehirleri sırası ile söyleyecek olursak ;Odessa, Kharkiv ve Kiev şehirleridir.

Hazırlık Eğitimi İçin Odessa Şehrini Seçmeniz için İşte Size  11 Neden;

 1. Türkiye’ye en yakın şehirdir. Sadece 815 km , uçak ile 1 saat 15 dakika uzaklıktadır.
 2. İklim koşullarının ülkemiz ile en çok benzeştiği şehirdir.
 3. İstanbul’dan Odessa şehrine 3 farklı hava yolu şirketi uçuş düzenlediği için; rekabet fazla olup , ekonomik uçak biletleri bulunabilmektedir.
 4. Ukrayna’nın en fazla turist alan şehri olduğundan dolayı güvenlik önlemleri fazladır.
 5. Ukrayna bir turizm ve ticaret şehridir.
 6. Kiev’e göre yaşam koşulları oldukça ekonomiktir.
 7. Okul ücretleri oldukça makul fiyatlarda olup, hemen hemen tüm bölümler mevcuttur.
 8. Ukrayna’nın en fazla turiste ev sahipliği yapan şehri olduğu için, halk yabancılara oldukça ılımlı yaklaşmakta olup Ülkenin en güvenli şehridir.
 9. Türk lokantası ve Türk pastaneleri vardır.
 10. Odessa şehrinde 21 üniversite bulunmaktadır.
 11. Tıp ve Denizcilik alanında Ukrayna’nın en kaliteli üniversiteleri Odessa şehrindedir.

Odessa Şehri Kısa Bir Tanıtım Videosu ;

Kayıt Tarihleri ;

Hazırlık okulu her yıl eylül ayının 10. Günü açılmaktadır. Bu yüzden hazırlık başlangıcına yetişmek isteyen bir öğrenci,  temmuz sonuna kadar kayıt yaptırmalıdır. Fakat bu temmuz sonuna kadar kayıt yaptırmayanlar kayıt tarihini kaçırdı anlamına gelmiyor. Kayıt tarihleri 31 aralık ayına kadar devam edebilir, fakat hazırlık programına geç kalan öğrenciler hızlandırılmış hazırlık programına katılacağından dolayı  haftalık ders programı eylül ayında başlayan öğrenciye göre daha yoğun olmaktadır.  Yani 31 aralıkta bile kayıt yapmış olsanız dahi, ocak sonunda başlayacak son hızlandırılmış hazırlık programına dahil edebiliriz.  Haziran sonunda ise hazırlık sertifikanızı almış olabilirsiniz. Fakat bu hızlandırılmış programlar öğrenci için yorucu olduğu için öğrencinin kaydını ne kadar erken yaparsa o kadar iyi olacağını vurgulamak isteriz.  Ve ilk kayıt yaptıran öğrenciler ilk grup ile gönderilir. Ayrıca erken kayıt yaptıran öğrenciler anlaşmalı olduğumuz konaklama seçeneklerinde rezervasyon yaptırabilirler.

Kayıt İçin Gerekli Belgeler için Burayı Tıklayınız!

Öğrenci ve Danışmanlar İçin Kayıt ve Sonraki Süreç;

 1. Öncelikle öğrenci eğitim Türkiye’de hizmet veren Ukrayna sorumlusu eğitim danışmanıyla aklında tüm soruların cevabını bulduktan sonra kayıt yaptırmak istediğini danışmanımıza bildirir.
 2. Kayıt için gerekli evraklar toparlanarak herhangi şubeden veya uzaktan iletişime geçilerek gerekli sözleşmelerin karşılıklı imzalanıp belgelerin yetkiliye teslim edilmesi gerekir.
 3. Okul kabul işlemleri Ukrayna sorumlusunun gözleminde titizlikle takip edilip okul kabul belgesi 1-2 hafta içerisinde okuldan alınır.
 4. Gerekli belgeler tercüme edilmiş, okul kabul belgesi ile beraber Ukrayna konsolosluğuna vize başvurusu yapılır 15-20 gün içerisinde öğrencinin vizesi alınır.
 5. Öğrencinin diğer öğrenciler ile birlikte uçak bileti organize edilerek, Öğrenciye hangi tarihte uçacak, giderken yanında neler götürmesi gerek, nelere dikkat etmesi gerek, bagaj hakkı vs. gibi konularda gerekli uyarılar ve bilgilendirmeler yapılır.
 6. Öğrenci belgeleri ile birlikte Ukrayna’ya iniş yapıp pasaport kontrolünden sonra çıkış kapısında “EVEREST EGİTİM” yazılı bir pankart ile bekleyen bir arkadaşımızı görecektir. O arkadaşa selam verip tanışmasının üzerinden okul kayıt ve yurt kayıt işlemleri gün içerisinde halledilecektir.
 7. Öğrenciler ilk indiklerinde aileleri ile iletişim kurabilmeleri için kullanılabilir bir telefon hattı ücretsiz olarak verilecektir. Öğrenciler direk olarak bu hattı telefonlarına takıp kullanabileceklerdir.
 8. Okul kabul ve yurt kabul işlemleri bittikten sonraki gün şehir oryantasyonu programına katılarak şehir ve yaşam hakkında öğrenciler iyice bilgilendirilir.
 9. Öğrenci için gerekli olan ders kitapları öğrenciye ücretsiz olarak verilir.
 10. Ukrayna danışmanlarımız bir yıl boyunca okul ve yaşam ile ilgili tüm sorunlarda öğrencimize danışmanlık hizmeti verecektir. Ayrıca aksam 19:00 – sabah 09:00 saatleri arasında sağlık problemlerinde nöbetçi danışman arkadaşımızdan destek alınabilecek.
 11. Öğrenci konaklama ile ilgili sorun yaşar başka bir alternatif isterse gerekli alternatifler sunulacaktır.
 12. Hazırlık sertifikası alındıktan sonra danışmanlarımızın desteği  ile öğrencimizin karar verdiği okula ve istediği lisans bölümüne tarafımızca kaydı sağlanacaktır.

Ukrayna’da Konaklama Seçenekleri İçin Lütfen Burayı Tıklayınız!

Ukrayna’da Bazı Bulunan Üniversiteler;

Odessa Devlet Ziraat Üniversitesi
Odessa Uluslararası Beşeri Bilimler Üniversitesi
Odessa Ulusal Mechnikov Üniversitesi
Kiev Politeknik Üniversitesi
Kiev Ulusal Taras Shevchenko Üniversitesi
Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi
Güney Ukrayna Pedagoji Üniversitesi
Odessa A.V. Nezhdanova Müzik Akademisi
Odessa Ulusal Denizcilik Akademisi
Odessa Devlet Çevre Üniversitesi
Odessa Devlet Ekonomi Üniversitesi
Odessa Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi
Odessa Devlet Tıp Üniversitesi
Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi
Odessa Ulusal Hukuk Akademisi
Odessa Ulusal Gıda Teknolojileri Akademisi
Kharkiv Ulusal Karazin Üniversitesi

WhatsApp chat

Whatsapp ile Yazın

Hemen Ara

Hemen Arayın